Dikili'de jeotermal bölgesel ısıtma sisteminin araştırılması
Investigation of geothermal district heating systems in Dikili
- Tez No: 202644
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI TAVMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Jeotermal bölgesel ısıtma sistemlerinin kurulumu için ciddi yatırımlar gerekmektedir. Bunedenle kurulum ve isletme süresince yasanabilecek sorunlar ve maliyetler çok iyi analizedilmelidir. Sistem dizaynı ve maliyetler konusunda farklı analiz yöntemleri mevcuttur. Buarastırmada, Dikili jeotermal ısıtma sistemi (DJIS), ekonomik hız, Pipelab simülasyonprogramı ve optimum çap yöntemleriyle analiz edilmektedir. Bu analizlerde, Dikili bölgesi üçkapalı devre olarak incelenmektedir. Bunlar; sale, Barıskent ve Danıstay hatlarıdır.Ekonomik hız yönteminde, ekonomik hız çizelgelerinden yararlanarak, DJIS'nin boruçapları dizayn edilmektedir. Kapalı devrelerin her biri için, gerekli kütlesel debi hesaplanarak,kritik devre analizi yapılmaktadır. Sonuç olarak gerekli kütlesel debi ve yerel kayıplar, salehattı (DN 300); 230,7 kg/s ve 966,193 kPa, Barıskent; 63,5 kg/s ve 388,93 kPa ve Danıstayhattı; 167,4 kg/s ve 415,874 kPa hesaplanmaktadır. Pipelab simülasyon programındaDJIS'nin debi, hız ve basınç kaybı analizi diyagramlarla yapılmaktadır. Problemli hatlarbelirlenip, çözümler önerilmektedir. Bu analiz sonucunda: Birlik Kooperatif'in içinde,dagıtım hattına en son baglanan blokta bir basınç dengesizligi, Danıstay ana dagıtım hattındaise hız dengesizlikleri görülmekte ve çözüm önerileri sunulmaktadır. DJIS içinden, dösenmisolan sale hattı seçilerek, bu hat üzerinde optimum çap yöntemi uygulanmaktadır. En düsüktoplam maliyet (K), DN 300 için 761 629,36 YTL/yıl hesaplanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Serious investments are necessary for set up of geothermal district heating systems.Therefore, the analysis of the problems that are likely to be experienced during the design,setting up and the operation periods have to be carried out in detail. There are differentanalysis methods about the system design and costs. In this investigation, economical speed,Pipelab simulation program and optimum diameter methods are used for analysis of Dikiligeothermal district heating system (DJIS). In the analysis, Dikili region investigated in threeclosed circuits: Isale, Barıskent and Danıstay.In the economical speed method, the diameters of the DJIS?s pipelines are designedusing the economical speed curves. The required flow rate is calculated and the critical circuitanalysis is mad efor the each of the closed circuits. As a result, Isale line (DN 300);230.7 kg/s and 966.193 kPa, Barıskent; 63.5 kg/s and 388.93 kPa and Danıstay line; 167.4kg/s and 415.874 kPa are obtained. The flow rate, velocity and pressure loss analysis ofDJIS?s are made using Pipelab simulation program with diagrams. The problematic lines aredetected and solutions are proposed. As a result of these analyses, the pressure loss at the lastblock connected to the system within the Birlik Kooperatif and the velocity instabilities in themain distribution lines of the Danıstay are identified and solutions proposed. The Isale linewhich has been set up is selected among the DJIS and the optimum diameter method isapplied in the line. The minimum total cost (K) for DN 300 is calculated as 761 629.36YTL/year.