Otomotiv yan sanayi sektöründe ERP ve yalın üretim analizi
The analysis of ERP and lean manufacturing in automotive supply industry
- Tez No: 323712
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UFUK CEBECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Günümüzde uluslararası rekabet hızla büyümektedir. Bu rekabet şartlarında var olabilmenin ön koşulu daima en önde koşabilmektir. Bunun için de çağın dinamik yapısına ayak uydurmak, değişiklik ve yeniliklere açık olmak gereklidir. Firmalar bu yüzden yeni sistemleri, teknikleri ve teknolojileri bünyelerine adapte etmek zorundadırlar. Aksi takdirde yarışta gerilerde kalmaya mahkum olurlar. Bu yarışta geri kalmak istemeyen işletmeler, ayakta kalabilmek ve hedeflerine ulaşabilmek için iyi bir üretim kontrol sistemine ihtiyaç duymaktadırlar. Üretim kontrol sistemleri genel olarak itme ve çekme olarak iki sınıfa ayrılabilir.İmalatçıların çoğu, talep tahminlerine dayanarak üretim çizelgelerini hazırlamaktadır. Bu üretim çizelgelerine göre iş emirleri atölyelere verilir. İşler öncelik sırasına göre iş merkezlerinde işlenir. Bu bir itme sistemidir.Çekme sisteminde ise, sonraki prosesin deposundan sadece kullanıldığı hız, miktar ve zamanda parçaları talep eder ve çeker.Her iki sisteminde nihai amacı aynıdır. Şirketlere müşteri servislerini, envanter devrini ve üretkenliğini arttırmak için yardım etmek.Globalleşmenin getirdiği yeni dünya düzeninde her alanda yavaş yavaş sınırları silinen bir dünya oluşmaya başlamıştır. Böyle bir ortamda işletmelerin sahip oldukları dış dinamiklere göre seçim yapabildikleri itme ve çekme sistemleri arasındaki kesin çizgide yavaş yavaş belirginliğini kaybetmeye başlamıştır.Bu ortamda ERP ve yalın üretim uygulamaları sadece büyük firmalar için değil küçük ve orta ölçekli işletmeler içinde önem kazanmıştır.Bu çalışmada bir otomotiv ana sanayi firmasının Marmara bölgesindeki tedarikçileri üzerinde yapılan anket çalışması ile tipik bir itme sistemi elemanı olarak bilinen ERP ve tipik bir çekme sistemi elemanı olarak bilinen yalın üretim uygulamaları kullanım dereceleri sorgulanmıştır.Her ikisi de hem kendi içlerinde kullanım dereceleri değerlendirilmiş hem de Manova analizi yapılarak kullanım dereceleri araştırılmıştır. Toplam 34 firmada bu anket uygulanmış ve prosesleri bizzat yerinde incelenmiştir.Firmalar anketin ilk 3 bölümünde otomotiv yan sanayi firmalarında kullanılan ERP modülleri, kullanımda karşılaşılan zorluklar ve kurulumdan sonra hedeflerde beklenen gelişim derecesini irdelerken, 4. başlıkta ise yalın üretim uygulamaları irdelenmiştir.Elde edilen veriler SPSS programı yardımı ile değerlendirilmiştir. Firmalardan alınan cevaplar incelendiğinde ERP sistemini kullanan firmaların ERP kullanımından memnun olduklarını ve ERP modüllerini etkin bir şekilde kullandıkları görülmektedir. En çok kullanılan ERP modülü ise ?Ürün ağacı ve malzeme planlama? modülüdür.Anketlerden elde edilen verilere göre firmaların ERP sistemi kurulumunda karşılaştıkları zorluklar ile ilgili sorulara verdikleri cevapların aritmetik ortalaması göz önüne alındığında genel olarak firmaların sistemin kurulumunda zorlandıkları söylenebilir. En çok zorlandıkları nokta ise ERP sistemi kullanan diğer firmalardan bilgi alınmasıdır.Bu çalışma kapsamında ERP sistemi kurulumundan sonra belirlenen hedeflerdeki gelişme dereceleri firmalarda sorgulanmıştır. Firmaların ERP sistemi kurulumundan sonra hedeflerindeki gelişmeleri değerlendirdikleri sorulara verdikleri cevapların aritmetik ortalaması göz önüne alındığında genel olarak hedeflerinin iyileşme yönünde gelişim gösterdiği söylenebilir. En çok iyileşen hedef ise iş takibini kolaylaştırmak olarak belirtilmiştir.Çalışmanın bir diğer ayağı olan yalın üretim uygulamaları da anketin son bölümünde sorgulanmıştır. firmaların en çok kullandığı Yalın Üretim uygulamasının 5S olduğu söylenebilir. 5S'i TPM ve Hücresel İmalat Uygulamalarının takip ettiğini söyleyebiliriz.Yapılan korelasyon ve Manova analizleri sonucu işletmeler daha etkin bir üretim yönetimi sağlamak için ikisini beraber kullanabilmektedirler. Bağlantılı olması gerektiği düşünülen yalın üretim araçları ve ERP modüllerinin hepsinde beklenen ilişki olmasa dahi firmalar geleneksel üretim kontrol sistemlerini aynen alıp kendi sistemlerine entegreye etmeye çalışmaktansa kendi ihtiyaçlarına göre itme ve çekme sistemleri araçlarını seçip bir arada kullanabilmektedir. Bu da gelecekte yeni üretim sistemlerinin oluşmasına zemin hazırlayabilir.
Özet (Çeviri)
The international competition is increasingly growing nowadays.The initial condition of being able to exist in these competitive circumstances is always to be able to go forward firstly.For that reason ,it is needed to adjust to the dynamic construct of this century,to be receptive to the recent changes and innovations.So Firms have to adapt new systems ,techniques and technology to their structures.Otherwise they are condemned to get behind of this competition.The firms which do not get behind in this competition need to a good production control system to be able to exist and reach their goals. Production control systems consist of two categories as Push and Pull.Most of the producers prepare production charts according to demand forecastings.According to these production charts work orders are given to work station.Works are processed in terms of the priority.This is a Push System. The study principle of the Pull system is to demand and pull according to only speed,quantity and time which are used in following process store.The ultimate purpose of these two systems are the same.The purpose is to help the firms to increase customer services ,inventory cycle and productivity. In new world order which are brought thanks to globalization a world whose borders are dissappeared slowly in any fields has started to occur.The definite line between the push and pull systems which the firms are able to make a choice according to external environments have slowly started to lose its clarity in such an environment.ERP and Lean Manufacturing Applications have gained importance for not only big firms but also small and medium size enterprises.Lean manufacturing (LM) is mainly inspired by the Toyota Production System (TPS) which has been focused on elimination of waste and improving customer satisfaction.The enterprise resource planning (ERP) system is an enterprise information system designed to integrate and optimise the business process and transactions in a corporation.Most of the studies in literature focus on these tool in separate way. However there are a few study which are focus on association of ERP and lean manufacturing. Leutchouk ve Martin (2010) focus on this association for production design process in companies. In their study, lean principles have been applied successfully to manufacturing and operations processes in many companies over the last two decades, but their application to engineering or new product introduction processes has been minimal. Design Build is only beginning to benefit from the lessons learned in other industry sectors.Djuric is also analyzed association of ERP and lean manufacturing in USA. This thesis evaluates the existence and viability of lean ERP systems in today?s manufacturing industry. Results from the research show that current practitioners of lean ? who also utilize ERP systems ? do not have a strong enough link between the two to consider their ERP systems, and overall organizations, as being truly lean.Powell and his friends (2012) chose 4 firms for their study. They develop and apply a capability maturity model that can be used to assess the extent to which the usage of a company?s current ERP system supports pull production practices and to suggest modifications to the ERP system in order to better serve the company?s pull system. They focus on the application of lean production and ERP within small- and medium-sized enterprises, as in these companies decisions on lean and ERP are generally made by the same decision maker, which improves construct validity.The aim of this study is to understand how well SMEs perform ERP usage in module aspect and lean production associated. The study also conducts a relational model that try to formulate correlation between usage of ERP systems and lean production implementation in automotive industry of Turkey.A survey methodology was used to gather data. In this study a questionnaire was made on the suppliers in the Marmara Region.Usage levels of ERP known as push system and pull system known as Lean Manufacturing Applications were questioned. Both of them were assessed in terms of their own conditions and the usage levels were investigated by being made Manova analysis .This questionnaire was implemented in thirty?four firms in all and the processes of almost all were analysed in their own firms.There are 5 parts in the questionnaire. In first part, the demographic information of the firms that join in our study was questioned. In other 3 parts, the modules ( and using level of them) of ERP, difficulties which the firms faced in implementation ERP and improvement on targets after installing ERP were questioned.The most of companies which is in our study are small and medium size enterprises (SMEs). The seventy-four percent of the firms are using ERP systems and the eighty percent of them are satisfied and eight percent of them are very satisfied for using ERP.The sixty-five percent of the firms have 100% native capital structure, the twenty percent of them have 100% foreign capital structure and the others have various ratio in capital structure.According to the data which took from firms, the suppliers are using the most ?Product Tree (BOM) and MRP? module and accounting, inventory management and finance modules are following.According to the data from the third part, the point which suppliers were forced most,is ?Taking information from other firms which use ERP?. We can say that in general, firms were forced in implementation of ERP. The companies think that this knowledge is proprietary.We want to learn the degree of improvement on target after installing ERP in forth part of the questionnaire.When we analyzed the mean of the answers of the firms, we can say that generally the suppliers shows improvement on their targets. The best performing target is ?To ease business follow-up?.In last part, we analyzed the lean manufacturing in the firms. We asked 6 base technic of the lean to suppliers. They are 5S implementation, SMED (single minute exchange of die) implementation, pulling production systems (KANBAN), total productive maintenance (TPM), cellur manufacturing implementation and problem solving- presentive techniques like Poka-Yoke, Heijunka, ANOVA etc.In this study, we determined the impact on the objectives of ERP implementation as the independent variable. And the relation between these independent variables and lean manufacturing practices were examined. In this context, we found very interesting results.Manova (Multivariate analysis of variance) is used to test interaction between these variables. The results of Manova analysis and correlation are that the firms are able to use both of them to provide an effective production management. There is a relation between Lean Manufacturing Applications and ERP modules.When the firms use 5S actively the efficiency of the maintenance management module of ERP is increasing. In addition we detected a similar relation between TPM( total productive maintenance) and the maintenance management module.However, the ERP modules and lean practises which is thought there is a relation between them are like kanban and production management. We tested relation between them by using pearson correlation test. There is no significant relation kanban and production management module in ERP for the suppliers.In addition the firms think that SMED (single minute exchande of die) is a isolated engineering study from ERP modules. On the other hand there is positive relation between SMED and the process in the company which is a target related with implementation ERP.The firms are able to use altogether by choosing tools of push and pull systems instead of trying to integrate into their own systems by taking traditional production control systems exactly.This can lay the groundwork for occuring new production systems in the future.