Atık camların karo-fayans massesinde geri dönüşüm ürünü olarak kullanımı
Utilization of waste glasses as a recyled product in floor-tiles body
- Tez No: 202647
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MÜMTAZ ÇOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonomik Jeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Çevre kirliliginde önemli rolü olan atık camlar, çok genis alanları kapsamaktadır. Bu çalısmayer karolarının yapımında kuvars kumu yerine geri dönüsüm ürünü olarak camınkullanılmasını degerlendirmektedir. Geri dönüsüm ürünü olarak kullanılan cam zmir' dekibir atık cam toplama firmasından alınmıstır. Atık camlar beyaz ve renkli olaraksınıflandırılmıslardır. Bu çalısmada atık cam katılan yer karolarının kimyasal ve mineralojikkarakteristikleri ve bin yüz seksen derecede fırınlandıktan sonraki özellikleri arastırılmaktadır.Yer karoları yapımında, karısımlara yüzde sıfır, iki, dört ve altı oranlarında atık cam ürünükatılarak bu karısımlardaki mineralojik ve fiziksel degisimler incelenmistir. Sonuçlar atıkcam kullanılarak üretilmis yer karolarının, bilinen seramik hammaddeleri kullanılarak üretilenyer karoları ile benzer fiziksel ve mineralojik özelliklere sahip oldugunu göstermistir.Atık cam kullanımı yer karosu reçetelerinde kuvars kumu oranını azaltarak, üretici içinönemli ekonomik faydalar saglar. En önemli sonuç ise çevresel problemlerin çözümündeetkili bir rol oynamasıdır.
Özet (Çeviri)
Glasses generate a large amount of wastes, which pollute, covered a large area anddamage the environment. This study aims to characterize and evaluate thepossibilities of using recycled glass in floor-tiles receipt instead of quartz sand. Therecycled glass was collected from the recycling company located at zmir. Therecycled glasses were classified as white and colourful. This study investigates thechemical and mineralogical characteristics of recycled glass added floor-tile bodyand their properties after firing one thousand a hundered eighty degres.The mineralogical and physical changes of mixtures with addition of zero, two, fourand six percent recycled glass to the receipt of floor-tiles body were studied. Theresults showed that the recycled glass added floor-tile body have nearly similarphysical and mineralogical properties that those of conventional ceramic rawmaterials.The use of this recycled glass results in smaller consumption of quartz sand for theproduction of ceramic tile body receipts, and hence provides significant economicsfor the producer. The most important result obtained is useful in showingpossibilities for the solution of environmental problems.