DC to DC step-up chopper with fuzzy logic controller
Gerilim arttırıcı DC konvertörün bulanık mantık ile kontrolü
  1. Tez No: 202648
  2. Yazar: EVİN TOPTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EYÜP AKPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu tezde gerilim arttırıcı dc konvertör bulanık mantık ile kontrol edilmistir. Bu amaçlabilgisayar ortamında simülasyon ve laboratuar ortamında deneysel çalısmalar yapılmıstır vebunların sonuçları karsılastırılmıstır.Gerilim arttırıcı dc konvertörün özellikleri, yapısı anlatılmıstır. Ayrıca konvertörünelemanlarının hesaplamaları da anlatılmıstır. Bulanık mantıgın temel ilkelerinin bu sürücüdevresine uygulanması, avantajları ve dezavantajları anlatılmıstır. Ayrıca diger kontrolyöntemleri ile kıyaslaması anlatılmıstır.Matlab Simulink, simülasyon programında devre kurulmus ve sonuçlar ilkönce bilgisayarortamında incelenmistir.Gerilim arttırıcı dc konvertörün kontrolü mikro kontrol ile yapılmaktadır. Bunun için PIC16F877 kullanılmıstır. PIC 16F877'nin yazılımı Assembly makine dili ile yapılmıstır. TezdePIC 16F877'nin yapısı ile ilgili de bilgiler verilmistir.Assembly programlama dilini PIC 16F877 deneme kartına aktarmak için laboratuarortamında bir yazıcı devresi yapılmıstır.Simülasyon programında kapalı çevrim kontrol uygulanmıstır. Hız kontrolü için bulanıkmantık kontrol yöntemi uygulanmıstır. PWM, anahtarlama elemanı olarak kullanılanMOSFET' e uygulanmıstır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a computer simulation program and an implemented circuit are used for astep-up chopper with fuzzy logic and the results are compared.The, structures of dc-dc step-up chopper are explained. And also the values of componentsof the step-up chopper are calculated. The advantages, disadvantages and main principle ofthe fuzzy logic application in this drive circuit are explained. Also this method is comparedwith other methods.In simulation program, the circuit of step-up chopper with fuzzy logic are establish inMatlab Simulink and the results of this circuit are examined.The step-up chopper is controlled with microcontroller. For this reason, PIC 16F877 isused. The software of PIC 16F877 is written by Assembly machine language. Also, in thisthesis the features and structures of PIC 16F877 are explained briefly.In implemented circuit, a writer circuit of PIC 16F877 is established in order to loadAssembly machine program into the PIC 16F877 test circuit.Closed loop control is applied to the computer simulation program. Fuzzy logic controlmethod is used for speed control. PWM is only applied to MOSFETs , which is used forswitching.