Sızma-Yükselen (Konya) triyas sedimentlerinin mineralojisi, jeokimyası ve ekonomik önemi
Mineralogy, geochemistry and economic importance of trias sediments in Sızma-Yükselen (Konya)
  1. Tez No: 202651
  2. Yazar: GÜZİDE FERLİZ MENLİKLİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALEV BAYKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonomik Jeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada, özellikle Sızma-Yükselen (Konya) kasabaları arasında geniş yayılım sunan AltTriyas yaşlı Morbel Tepe Üyesi'ne ait ince taneli, plastik özelliğe sahip metaşeyller ilekalkşistler ele alınmıştır. Ayrıca bu birime ait metakumtaşları ile rekristalize kireçtaşları ve bubirimle dokanak oluşturan diğer birimler mineralojik, petrografik ve jeokimyasal olarakincelenmiştir.Petrografik incelemelerde, çalışma alanında volkanik, metavolkanik, sedimanter vemetasedimanter olmak üzere dört kayaç grubu belirlenmiştir.XRD çalışmaları sonucunda, metaşeyller ile kalkşistlerin kil minerali olarak illit ve kloritiçerdiği belirlenmiştir. İllitin, XRD verileri doğrultusunda kristalinitesinin yüksek olduğu,buna göre düşük metamorfik dereceyi temsil eden epizon bölgesinde yer aldığı, detritikkökenli ve 2M politipinde olduğu; kloritin ise, düşük metamorfizma nedeniyle IIb politipinde,detritik kökenli ve trioktahedral olduğu saptanmıştır.Jeokimyasal çalışmalarla metaşeyller ile kalkşistlerin genel olarak aynı bileşime sahip olduğuortaya çıkmıştır. Ancak, metaşeyllerde SiO2 ve Al2O3 miktarının kalkşistlere oranla,kalkşistlerde ise CaO ve miktarının metaşeyllere oranla daha fazla olduğu görülmüştür.Çimento sektörü açısından irdelendiğinde, örneklerin Al2O3/Fe2O3 oranının 2/1 koşulunusağladığı, ancak plastisite deneylerinin sonucuna göre Morbel Tepe killerinin plastisitesinin%11,4 olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, fine-grained and plastic metashales and calc-schists belonging to Lower Triassicaged Morbel Tepe Member which are widespread in the study area and lying between Sızmaand Yükselen towns in Konya have been investigated in particular. In addition,metasandstones and recrystallized limestones belonging to the same unit and other unitswhich have contact relationship with this unit have been investigated from mineralogical,petrographic and geochemical point of view.The petrographic studies indicated the existence of four groups of rocks which are volcanic,metavolcanic, sedimentary and metasedimentary rocks .According to the results of XRD investigations, the metashales and calc-schists consist ofillite and chlorite as clay minerals. The XRD data indicates that the degree of crystallinity ofillites in metashales and calc-schists is high, therefore they are in epizone region representinga low grade metamorphism. The illites are in 2M polytypes and detrital because of the lowgrade metamorphism. The chlorites are in IIb polytypes, trioctahedral and detrital because ofthe low grade metamorphism.The results of the geochemical studies revealed a similar composition for the the metashalesand calc-schists. However, the metashales contain more SiO2 and Al2O3 than the calc-schistsand the calc-schists contain more CaO than the metashales.When the samples are evaluated with respect to their properties from the viewpoint of cementindustry, it was determined that the samples meet the requirement of 2/1 ratio of Al2O3/Fe2O3,however according to the results of the plasticity experiment the plasticity of Morbel Tepeclays is 11,4%.