Baraj havzasında galeriler kullanılarak taşkın yönetimi: yuvacık barajı örneği
Food management using galleries in a reservoir basin: The case of yuvacik dam
- Tez No: 1016566
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜCAHİT OPAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Dünyanın gelecekteki yağış rejiminin ani ve şiddetli yağışlara evrilmesi beklenmektedir. Mevcut su rezervlerinin gittikçe yükselen yağış ortalamalarına uygun hale getirilmesi ve yeni su yönetimi tasarımlarının da değişen koşullara uygun olarak gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Galeriler, taşkın riski oluşturan akışları baraja ulaşmadan önce yönlendirip geciktirerek taşkın etkilerini azaltırken, aynı zamanda infiltrasyon yoluyla yeraltı suyu beslenmesine katkı sağlayabilir. Bu çalışma Türkiye'deki Yuvacık Barajı üzerinde 25 yıllık tekerrürlü taşkın özellikleri esas alınarak gerçekleştirilmiştir. Baraj havzasının başlangıcında bir regülatör vasıtasıyla su yüksekliği artırılmış, böylece taşkın sularının yerçekimi etkisiyle galerilere yönlendirilmesi sağlanmıştır. Yaklaşık 2,2 hm³ taşkın suyu yönlendirilmiş; bunun 1,8 hm³'ü galerilere iletilmiş, 0,4 hm³'ü ise yeraltı suyuna sızmıştır. Taşkın dalgasının ayrılmasından önce ve sonra, Matlab programı kullanılarak geliştirilen taşkın öteleme uygulaması ile pik debideki azalma ve taşkın süresindeki değişim analiz edilmiştir. Sonuçlar, taşkın pik debisinde %16 oranında bir azalma meydana geldiğini göstermektedir. Galerilerin çapı, eğimi ve geçirgenlik katsayısının sızma performansı üzerindeki etkilerini incelemek amacıyla hassasiyet analizleri gerçekleştirilmiştir. İklim değişikliğinin taşkın rejimi üzerindeki olası etkilerini ortaya koyabilmek amacıyla NASA tarafından geliştirilen iklim modelleri analiz edilmiştir. Çalışma alanını en iyi temsil eden modeller belirlenmiş ve bu projeksiyonlar altında önerilen sistemin etkinliği değerlendirilmiştir. Önerilen yöntemin, taşkın sırasında potansiyel olarak boşa akacak suyun kontrollü şekilde yönlendirilmesini sağlayarak hem güvenlik hem kaynak yönetimi açısından önemli faydalar sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Future precipitation patterns are expected to shift toward sudden, intense rainfall events. Therefore, existing water reserves must be adapted, and new management systems developed to address these changing conditions. Galleries can serve a dual role by diverting potentially threatening floodwater to delay its arrival at the dam while also contributing to groundwater recharge through infiltration. This study focuses on 25-year return period floods at Yuvacık Dam, Turkey. Water levels at the reservoir inlet were raised via a regulating structure, allowing the gravitational diversion of floodwater into galleries. Approximately 2.2 hm³ of floodwater was diverted; 1.8 hm³ was directed to galleries, and 0.4 hm³ infiltrated into groundwater. Changes in peak discharge and flood duration before and after diversion were analyzed using a MATLAB-based flood routing model. Results indicate a 16% reduction in peak flood discharge. Sensitivity analyses were conducted to examine the effects of gallery diameter, slope, and permeability coefficient on infiltration performance. To evaluate the potential impacts of climate change on the flood regime, climate models developed by NASA were analyzed. The models that best represent the study area were identified, and the effectiveness of the proposed system under these projections was evaluated. The proposed method is expected to enhance both flood safety and water resource management by enabling controlled diversion and partial infiltration of potentially wasteful floodwaters.