Kapalı atrium tasarımı ve yapısal özelliklerinin incelenmesi
Covered atrium design and examination of structural features
- Tez No: 202657
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Bölümü
- Bilim Dalı: Yapı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu çalışmada amaç, çeşitli yapı tipleri içinde yer alan kapalı atrium tasarımı ve atriumdüşey ve yatay örtü taşıyıcı sistemleri konusunda tasarımcıya gerekli olan bilgininkazandırılmasıdır.Birinci bölümde, araştırmanın konusu, amacı, kapsamı ve yöntemi ele alınmıştır. İkincibölümde, atrium kavramı, tarihsel süreç içerisindeki gelişimi, atriumların kullanıldığı binatipleri, atriumun mekansal nitelikleri, atriumların yapı içindeki konumlarına göresınıflandırılması, çatı geometrilerine göre atriumların sınıflandırılması, atriumlardakullanılan yatay ve düşey örtü malzemeleri, atrium üst örtü taşıyıcı sistem malzemeleriincelenmiştir.Üçüncü bölümde, kapalı atrium tasarımında dikkate alınması gereken tasarım kriterleri,atrium düşey ve yatay örtü taşıyıcı sistem malzemeleri, atrium taşıyıcı sistemlerindekarşılaşılan sorunlar, kullanılan destek elemanları ve fotovoltaik panellerin (PV) atriumtaşıyıcı sistemlerinde kullanılması konuları irdelenmiştir.Dördüncü bölümde, kapalı atrium taşıyıcı sistemlerinin yurtiçinde ve yurtdışındauygulanmış binalar üzerinde incelemesi yapılmıştır.Sonuç bölümü olan beşinci bölümde ise, incelenen kapalı atriumların bir tablo üzerindebirbiriyle karşılaştırması yapılmıştır ve kapalı atrium tasarımı ve taşıyıcı sistemi, malzemeseçiminde tasarımcıya yardımcı olacak fikir ve öneriler ileri sürülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to give adequate knowledge to designer at the covered atriumdesign and atrium horizontal and vertical structure systems and structural features.In the first chapter, subject of the research, aim of the research, comprising and method ofthe research explained. In the second chapter, atrıum concept, development in the historicalprocess, building types where atrium uses, atrium?s place qualities, classification of atriumaccording to location in the building and geometry of framework, horizontal and verticalcovering materials which uses on the atrium, upper covering structure system materialsexamined.In the third chapter, design criterions which are necessary covered atrium design, atriumhorizontal and vertical covering structure system materials, problems to be faced withatrium structure systems, support elements and photovoltaik PV) components?s using onthe atrium structure systems subjects are examined.In the fourth chapter, covered atrium structure systems on the buildings which constructedin the exterior of country and interior of country are examined.In the fifth chapter, which is the conclusion, covered atrium which are examined in thefourth chapter are compared each other with table and idea and suggestions examined atcovered atrium design and structure system material selection which helps designer.