Çelik taşıyıcılı konut yapım teknikleri
Design of residential homes using steel framing systems
  1. Tez No: 202656
  2. Yazar: EVREN TAŞKIRAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EMİN KURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Yapı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 226
Özet
Bu çalısmada, orta büyüklükteki açıklıkların geçilmesinde ve orta siddetteki dıs yükleremaruz kalan az katlı yapıların insasında tercih edilen hafif çelik yapı sistemi anlatılmıstır.Yapıyı olusturan, soğukta sekil verilmis ince cidarlı çelik elemanlar hakkında bilgi verilmisve American Iron and Steel Institute ? Specification for the Cold-Formed Steel StructurealMembers, 1996 Edition standardında belirtilen hesap kuralları irdelenmistir. Uygulamasıyapılmıs olan bir konutun konstrüksiyon tasarımından baslayarak statik analiz, uygulamave maliyet analiz asamaları ayrıntılarıyla anlatılmıstır. CFS ve STRAP yazılımlarıkullanılarak yapının statik analizi yapılmıs, seçilen iki adet elemanın tahkiki yapılarak,elde edilen sonuçlar bilgisayar sonuçları ile karsılastırılmıstır.Binanın hafif çelik yapı sistemi ile uygulanmasının ardından gerçeklesen insaat maliyetihesaplanmıstır. Aynı yapı, ?deStatik yazılımı ile betonarme, Sap2000 yazılımı ilekonvansiyonel çelik olarak çözülerek boyutlandırılmıstır. Üç sistemin adam-saat isçilikanalizleri ve birim fiyat analizleri yapılmıs; is programları ve nakit akıs tablolarıolusturulmus; insaat süreleri, kullanılan malzeme miktarları, isçilikler ve maliyetler üçasama için karsılastırılarak, sonuçlar sunulmustur.
Özet (Çeviri)
This study deals with the use of light-weight stell sections in the construction of mediumlengthspans and low-height buildings subjected to medium-rated loads. Introduction ofcold-formed thin-walled steel elements that form the structure is made and the design rulesof AISI 1996 standarts are given in the first three parts of the study.Afterwards, the design of construction and analysis of a sample house based on AISI 1996standarts has been performed and information of application has been added to the study.In the last part, cost analysis of the sample house built by light-weight steel members ismade. Second analysis and design is made by Idestatik software using reinforced concreteframing system. Third analysis and design is made by Sap2000 software usingconventional steel framing system. The financial report about comparison of three framingsystems, results and conclusions has been given.