Investigation of active microstrip antennas and improved performance techniques
Aktif mikroşerit antenlerin araştırılması ve performans geliştirme teknikleri
- Tez No: 202670
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. E. YEŞİM YÜKSEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Mikroserit anten birçok avantaja sahip, yaygın olarak kullanılan bir mikrodalga antenidir.Bununla birlikte düsük empedans bant genisligi, düsük anten kazancı ve toleransproblemlerine sahiptir. Bu çalısmanın amacı, mikroserit antenlerde dar bant, düsük verimlilik,düsük anten kazancı gibi elektriksel özelliklerin iyilestirilmesi için yeni genis bantuyumlandırma sistemlerinin gelistirilmesidir.Mikroserit anten analiz ve tasarımı için teorik modeller incelenmis ve farklı tiptemikroserit anten yapıları arastırılmıstır. Negatif bobin, negatif kapasite ve RC dönüstürücülüPi uyumlandırma devreleri kullanılarak gerçeklestirilen üç farklı tip uyumlandırma devresisunulmustur. Gelistirilen bu yeni uyumlandırma sistemleri ile özellikle anten empedans bantgenisligi ve geri dönüs kaybı iyilestirilmistir. Aktif devre elemanları kullanılarak gelistirilenuyumlandırma sistemlerinin teorik çözümleri incelenmis ve matematik modellerigelistirilmistir. Aktif uyumlandırma sistemindeki bilesenlerin mikroserit antenin ısımaörüntüsü ve giris karakteristikleri üzerine etkileri incelenmistir. Tasarlanan mikroseritantenlerin uyumlandırma varken ve yokken ki durumları karsılastırılmıstır. Buna ek olarakönerilen yeni uyumlandırma teknikleri, klasik uyumlandırma teknikleri ile karsılastırılarakbenzetim sonuçları verilmistir. Bazı uyumlandırılmıs antenlerin laboratuar testleri yapılarakteorik ve benzetim sonuçları dogrulanmıstır. Tolerans sınırları içerisinde tatmin edici sonuçlarelde edilmistir.
Özet (Çeviri)
The microstrip antenna (MSA) is one of the most widely used microwaveantennas possessing several advantages. However, it presents a low impedancebandwidth, low gain, and tolerance problems. Probably the most direct way ofimproving the impedance bandwidth of a microstrip antenna is to attach a separatelossless matching network. The aim of the this study is to develop a new wide bandmatching systems for improving the electrical characteristics such as, low efficiency,low antenna gain and narrow band. In the research stage of this thesis, differentmicrostrip antenna geometries, matching networks and theoretical models foranalysis and design of microstrip antennas were investigated. Three different types ofthe matching circuits which are realized as the negative capacitance, the negativeinductance and the Pi-matching circuit with RC mutator, have been proposed. Theimpedance bandwidth and the return loss level were improved by using the proposednew compensation networks. The theoretical solutions of the developed matchingnetworks by using the active circuit components were investigated and themathematical models were developed. A parametric study of the components in theactive compensation networks on both radiation and input characteristics of themicrostrip antennas were carried out. The performance parameters of the designedmicrostrip antennas with and without compensation networks and classicaltechniques have been compared. The matched antenna prototypes for some of theconfigurations have been fabricated and tested in order to verify the simulated andthe theoretical results. Within the tolerances, the agreement with the results has beensatisfactory.