Çimento sanayii hammadde ocağı üretim planlaması
Production planning of a cement factories limestone quarry
  1. Tez No: 202695
  2. Yazar: HAYER YALNIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET HAKAN ONUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Maden İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Üretim planlaması, tüm açık işletme madenciliğinde olduğu gibi, çimento sanayinde de sağlanması gereken hammadde parametrelerinin çokluğundan dolayı oldukça önemlidir. Farklı yapılarda kalker, kil, marn v.b. hammaddelerin üretim bölgesinde harmanlanması amacı ile sondaj verilerinden yararlanılarak otomatik bir üretim planının gerçekleştirilmesi çok önemlidir. İlk olarak genel hatları ile üretim planlaması programı ortaya konduktan sonra, problemin çözümünde kullanılacak bilgisayar programı hazırlanmıştır. Arazi modellemesinde, ülkemizde çok fazla geçmişi olmayan ve tahmin yöntemleri içinde en iyilerinden birisi olarak tanımlanan jeoistatistik yöntemi, hem kullanım zorluğu ve hem de konunun uzman olmayan ellerde hatalı sonuçlara yol açabileceği için, insan faktörünü minimum kılan mesafelerin tersi yöntemi kullanılmıştır. Söke bölgesinden elde edilen mevcut sondaj karotları kullanılarak arazi modellemesi mesafelerin tersi yöntemi ile yapılarak sonuçlar geliştirilen bilgisayar programında kullanılmıştır. Bu çalışmada amaç, farklı kimyasal yapıya sahip hammaddelerin kullanıldığı bir proseste, üretim devamlılığını sağlamak amacı ile işletme ömrü boyunca hammadde kullanımının optimizasyonunu gerçekleştirecek bir algoritma ve bilgisayar programı üretilmesidir.
Özet (Çeviri)
Production planning as it is in all open pit mining has been very important in cement industry as well, because of the large numbers of raw material parameters need. It is essential to realize an automatic production plan using the drill hole data in order to blend the different structured raw materials such as limestone, clay, etc. on the production site. After roughly defining the production-planning program, the computer software that would be used for solving the problem is designed. The jeostatistical method, which does not have much of a history in our country and also defined as one of the best estimation methods, was discarded due to complexity of application and due to high possibility of human error, in case of usage by untrained users. Instead, the employed method is the inverse of distances method, which minimizes the human factor. Using the available drill samples obtained from the Söke area, terrain modeling is performed using the inverse of distances method, and the results are used in the designed software. The main aim is to produce an algorithm and the computer software to perform the optimization of the raw material usage throughout the plant lifetime, in order to provide production continuity in a process where raw materials with different chemical structures are employed.