Kentsel yönetişim bağlamında e-planlama yaklaşımları-İzmir örneği
E-planning approaches within the context of governance- İzmir case
  1. Tez No: 202694
  2. Yazar: MUHAMMED AYDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA KOÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Şehircilik ve Bölge Planlama, Science and Technology, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Bölümü
  12. Bilim Dalı: Şehir Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 443
Özet
“Yönetişim”kavramına ilişkin ülkemizde ve dünyada ortaya konmuş çok çeşitli tanımlamalar ile olumlu ve olumsuz farklı yaklaşımlar mevcuttur. Bu kavram ve çevresinde devam eden tartışmaların etkisiyle, yönetim süreçlerinde halkın daha fazla söz sahibi olması, halkın daha etkin katılımı ve daha açık bir yönetsel yapının oluşumunu sağlayacak adımların atılması olasıdır. Bu bağlamda, farklı yönetişim yaklaşımları sonucunda oluşacak, değişik planlama ve katılım senaryoları için gereken teknolojilere değinilmiş ve ülkemiz koşullarında kısa, orta ve uzun vadede bu teknolojilerin ne ölçüde uygulanabilir olduğu değerlendirilmeye çalışılmıştır. Bu amaçla ülkemizde planlamanın kurumsal yapısı seçilen bir örnek alan üzerinden sorgulanmıştır. Planlama sürecine katılan kurumların yeni teknolojileri kullanma becerileri ve demokratik açıklıkları değerlendirilmiştir. Yapılan anket çalışması ve geliştirilen sayısal değerlendirme yöntemi ile kurumların demokratik ve teknolojik gelişmişlik düzeyleri karşılaştırılmıştır. Kurumlar itibariyle sorun ve potansiyeller tespit edildikten sonra, nasıl bir planlama ve kent yönetimi modeli ile bu sorunların çözülmesinin mümkün olacağı sorgulanmıştır. Değerlendirmelerin sonucunda biri parçacı biri bütüncül iki alternatif model geliştirilmiştir. Sonraki aşamada geliştirilen modelin örnek alandaki uygulamasının nasıl bir planlama süreci yaratacağına ilişkin bir kurgu/ benzetişim yapılmıştır. Bu sayede modeller birbirleri ile ve mevcut sistem ile karşılaştırılarak, e-planlama sistemine dönüşüm için en iyi çözüm bulunmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In various parts of the world and in our country, different approaches relative to the concept of governance has been developed, also the term governance has been conceptualized in many ways. Consequently, these discussions created an environment for public participation in governmental processes. However, it is possible to take further steps for more effective and more transparent administrative structures. This thesis discusses and evaluates necessary technologies and their applicability for different planning and participation scenarios in terms of various governance approaches. For this reason, in this thesis the technology use ability of institutions in Turkey that integrate to the planning process and their position within democratic structure has been evaluated on the basis of a survey study. With the help of the questionnaire and the developed quantitative method, the development level of institutions has been compared. After detecting problems and potentials in current process, it has been questioned that ?what kind of urban government and planning model could be successful to solve problems?. Two models (one incrementally, other one comprehensive) have been developed. Next stage these two models have been simulated for case study area to comprehend the planning process will be exist after implementation of these models. In this way, these models have been compared with each other and existent system, to find best solution to transform into e-planning system.