Şehir planlamanın paradigmal sorgulanması ve ekolojik dengenin korunması bağlamında yeni bir süreç önerisi (Kuramsal bir deneme)
Investigation of city planning at the paradigm level and a new process proposal within the context of preservation of ecological balance (A theoretical essay)
  1. Tez No: 202697
  2. Yazar: MEDİHA BURCU SILAYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENEL ERGİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
Çalısma, sehir planlama disiplini içinde ekolojik dengenin bozulması sorununu temel sorun olarak ele alan ve disiplinin anılan sorunun olusmasındaki araçsallıgı üzerine odaklanan niteliksel bir arastırmadır. Öncelikle, ekolojik dengeyi olumsuz etkileyen nedenler, kaynaklandıgı varsayılan modernist ekonomik deger üretim biçimi ile toplum yapısı baglamında incelenmis ve amaca dönük soyutlamalar yapılmıstır. Daha sonra, sehir planlama-doga iliskisi yapılan soyutlamalar ısıgında paradigmal düzlemde sorgulanmıstır. Sorgulama sonucu elde edilen bilgi, Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde planlama ve yapılasma pratigi kapsamında irdelenmistir. Çalısmada, sorunun öncelikli nedeni olarak saptanan mevcut paradigmal düzleme alternatif ve ekolojik dengeyi korumaya yönelik yeni bir paradigma arayısına gidilmesi kararı verilmis; dogal alan kategorisinden gelen parametreler ortaya konmus; sehir planlama alanında uygun müdahale alanları belirlenmistir. Sonuç olarak: çalısmanın eklemlendigi alternatif-yeni paradigmaya dayalı kurulan planlama geçis etigi çerçevesinde, ekolojik dengenin korunmasına yönelik yeni bir planlama kademelenmesi, Türkiye Cografyası kapsamında, önerilmistir.
Özet (Çeviri)
This study that takes place in city planning discipline, discusses the problem of ecological balance corruption as basic problem. The study is a qualitative research that focuses on the role of the discipline at the formation of the problem. Firstly, reasons of negative impacts on ecological balance, was analyzed in the context of economic value production mode of modernism and its social structure, which is being assumed the origin of the problem; and abstraction was being made. Then, relation of city planning-nature was investigated at paradigm level according to the abstraction was made. The knowledge that produced as a result of investigation was scrutinized within the content of planning and building practices in the Republic of Turkey. In this study, it has been decided to end up with new paradigm search that orients protection of ecological balance and to be an alternative to current paradigm level determined as the main reason of the problem. The parameters of natural area category have been introduced; and possible intervention scopes have been determined in city planning. As a result, in the frame of planning transition ethics that based on alternative-new paradigm which the study articulated in, a new planning stage aims to protect ecological balance has been suggested, within the context of Turkey Geography.