Numerical analysis of soil?pile interaction using finite element method
Zemin-kazık etkileşimi probleminin sonlu elemanlar yöntemi ile sayısal analizi
  1. Tez No: 202699
  2. Yazar: DEVRİM ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜRKAN ÖZDEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 261
Özet
Bu çalışmada doğrusal olmayan bir sonlu elemanlar algoritması geliştirilmiştir. Bu gayretin arkasındaki motivasyon zemin-kazık-yapı etkileşiminin sismik yükler altında yatay yönde deforme olan bir kazığın etrafındaki zemin üzerindeki etkilerinin araştırılmasıdır. Aşırı boşluk suyu basıncının araştırlımasına özel önem verilmiştir çünkü bu parametre, kazık etrafındaki zemin davranışını belirleyen efektif gerilme dağılımını kontrol etmektedir. Sonlu elemanlar programında mevcut bilgi düzeyini yansıtan birim deformasyon uzayı tabanlı bir plastisite modeli kullanılmıştır. Kullanılan bu modelin zeminde sıkışma ve genleşme davranışlarını modelliyebildiği göz önüne alınmalıdır. Ayrıca modelde zemin göçme zarfına yakınken ortaya çıkan sayısal hesaplama zorluklarını aşmaya yarayan özelikler bulunmaktadır. Bilindiği gibi göçmeye yakınlaşıldığında zeminin dayanım ve rijitliği oldukça düşmektedir. Problemi tanımlayan diferansiyel denklemlerin dinamik sonlu elemanlar çözümlemeleri bilinen ve oturmuş yöntemler kullanılarak yapılmıştır. Zemin-yapı-etkileşimi probleminin analizinde bir takım yakınsama problemleri yaşanmasına rağmen, geliştirilen algoritma dinamik zemin davranışı problemlerinin incelenmesinde yararlı olduğunu ortaya koymuştur. Bu algoritma etkileşim problemlerinin yanısıra yalnızca dinamik zemin davranışından oluşan konuların araştırılması için de kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
A nonlinear finite element algorithm has been developed in this study. The motivation behind this attempt was the investigation of seismic inertial soil-pile-structure interaction effects on the response of the surrounding soil to the laterally deforming pile. Emphasis has been given to the understanding of excess pore pressure development since this parameter governs the mechanism by determining effective stress field around the pile. A state of the art strain space plasticity constitutive model has been employed in the finite element program. It should be noted that both contractive and dilative soil behavior are accounted for in the utilized model. Besides, the model involves numerical robustness features enabling computation of the soil response near failure line where the soil attains small strength and stiffness. The finite element discretization and solution of dynamic governing differential equations were made using well established FEM solution procedures. The developed program has proved to be applicable to dynamic soil response applications although some convergence problems, which could be overcome by further studies, were met in the analysis of SPSI problems. The algorithm can also be used in the study of pure soil dynamics problems in addition to the soil-pile-structure interaction cases.