Kazıklı radyelerin nümerik analizi
Numerical analysis of piled raft foundation
  1. Tez No: 79174
  2. Yazar: SOLMAZ EFKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. MEHMET BERİLGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET Bu tezin amacı günümüzde kazıklı radyelerin analizleri sırasında göz ardı edilen zemin radye etkileşimini incelemektir. Zemin radye etkileşimini incelemek üzere nümerik çalışmalar yapılmıştır. Nümerik yöntem olarak son yıllarda en çok kullanıma sahip ve en güçlü olan sonlu elemanlar yönteminden yararlanılmıştır. Çalışmalarda kazıklı radye analizlerinden ünce tek kazık üzerinde bir takım parametrik analizler yapılmıştır. Bunun için lineer elastik ve homojen bir zemin ortamında yer alan tek bir kazık için toplam gerilme analizleri yapılmıştır. Tek kazıkla ilgili çözümlemelerden sonra kazıklı radye için aynı parametreler kullanılarak çözümlemeler tekrarlanmıştır. Yapılan tüm nümerik çözümlemelerde LUSAS sonlu elemanlar programı kullanılmıştır. Bu nümerik çözümlemeler neticesinde tek kazık ve kazıklı radye sistemlerinde kullanılan parametrelere bağlı olarak çeşitli grafikler çizilmiştir. Bu çizilen grafiklerde kazık-zemin-radye arasındaki yük taşıma oranları verilmiştir. Kazıklı radyelerdeki radye zemin etkileşimini açıklamak istediğimiz bu çalışmada belirli relatif kazık boyu, rij itliği ve kazık ucu zemin rij itliklerinde küçümsenmeyecek oranda radye altı zemin basınçları olduğu gözlemlenmiştir. xı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The main goal of this thesis work was to investigate the interaction between the piled raft foundation and underlying soil which is often disregarded in the conventional design procedures. Numerical studies are carried out utilizing the finite element method to investigate the raft/soil interaction. Prior to raft/soil interaction analysis, some parametric studies are carried out on the behaviour of a single pile. Assuming a linearly elastic and homogeneous soil medium, total stress analysis is performed for a single pile. After obtaining the solutions for a single pile, the analysis of the piled raft foundation is performed using the same parametres. All the numerical analysis is carried out using a computer code named LUSAS. The results of numerical analysis for a single and piled raft foundation are presented in graphical form showing the effects of various parametres. In these figures, the load ratios between pile-soil-raft are presented. The results of this investigation have shown that for particular pile length and pile tip rigidities, considerable soil pressures might be created at the soil underneath the raft foundation.