Ege denizi kıyılarındaki yabancı ve yayılımcı deniz bitkileri üzerine bir araştırma
An investigation on alien invasive seaweeds around Aegean sea coasts
  1. Tez No: 202703
  2. Yazar: BARIŞ AKÇALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRAN CİRİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Deniz Bilimleri, Marine Science
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Canlı Deniz Kaynakları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Yabancı ? yayılımcı türler biyolojik çeşitliliği ve ekosistemleri olumsuz yönde etkilemektedir. Bu çalışma ile Ege Denizi kıyılarında daha önceki yıllarda araştırmacıların yaptığı incelemeler sonucu varlığı tespit edilmiş olan yeşil alglerden (Chlorophyta) Caulerpa racemosa var. cylindracea (Sonder) Verlaque, Huisman et Boudouresque, esmer alglerden (Phaeophyta) Stypopodium schimperi (Buchinger Ex Kützing) Verlaque Et Boudouresque, ile deniz fanerogamlarından (deniz çiçekli bitkileri) Halophila stipulacea (Forssk.) Aschers.'nın yeni dağılım alanları belirlenmiştir. Ayrıca yapılan çalışmalarla kıyılarımızda kapladıkları alanlar tespit edilerek haritalara işlenmiştir. Buna göre yayılımcılık özelliği dikkate alınırsa sırasıyla yeşil alglerden (Chlorophyta) Caulerpa racemosa var. cylindracea (Sonder) Verlaque, Huisman et Boudouresque, esmer alglerden (Phaeophyta) Stypopodium schimperi (Buchinger Ex Kützing) Verlaque Et Boudouresque, Boudouresque ile deniz fanerogamlarından (deniz çiçekli bitkileri) Halophila stipulacea (Forssk.) Aschers.'nın Ege kıyılarında dağılım gösterdiği belirlenmiştir. Yapılan bu çalışmanın ardından edinilen bilgiler ışığında yabancı ? yayılımcı türlerden Caulerpa racemosa var. cylindracea'nın Ege Denizi kıyılarında, özellikle güney Ege kıyılarında, yoğun olarak dağılım gösterdiği gözlenmiştir. Bu çalışmada da biyolojik çeşitlilik açısından problem yaratan bu tür üzerinde yoğun olarak çalışılmıştır. Caulerpa racemosa var. cylindracea'nın yoğun olarak dağılım gösterdiği kuzey, orta ve güney Ege kıyılarında 3 temel istasyon belirlenmiştir. Bu istasyonlardan mevsimlik örnekler alınarak bu türün laboratuvarda biyometrik ölçümleri yapılmıştır. Ayrıca Global Yer Belirleme Sistemi (GPS) kullanılarak bu istasyonlardaki dağılımları haritalanmıştır. Stypopodium schimperi tropikal bir tür olduğu için en kuzeyde Çeşme kıyılarına kadar dağılım göstermekte, subtropikal nitelikli Halophila stipulacea ise daha kuzey'de Dikili'de de görülebilmektedir. Her üç türün Akdeniz'de gelişimi karşılaştırıldığında Caulerpa racemosa var. cylindracea'nın en hızlı, Stypopodium schimperi'nin oldukça hızlı, Halophila stipulacea'nın ise zamanla arttığı tespit edilmiştir. İlk iki tür bulundukları ortamı büyük oranda kaplayarak canlı topluluklarını ve biyolojik çeşitliliği olumsuz yönde etkiledikleri halde Halophia stipulacea'nın diğer toplulukları olumsuz yönde etkilemeden gelişimini sürdürdüğü gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
As a result of the present study, among the alien and invasive species Caulerpa racemosa var. cylindracea was observed to be distributed intensly along the southern half of the Aegean Sea. In this study, because this species creates problems with regard to biodiversity special emphasis was given to it. Three base stations where this species show an intense distribution were determined in the northern, central and southern Aegean Sea respectively. The biometric measurements of the seasonal samples taken from these 3 stations were carried out. In additon to these, the distribution of the species at these sites were mapped with the aid of GPS. While because of its tropical origin Stypopodium schimperi?s northernmost distribution range was Çeşme coasts, subtropical Halophila stipulacea showed more northernly range until Dikili coasts. When the spreading characteristics of these three species were compared, while Caulerpa racemosa var. cylindracea was determined to be the fastest spreading weed, Stypopodium schimperi was markedly faster, and Halophila stipulacea was reasonably faster. While first two species affects the biota and biodiversity of the site that they occur greatly, Halophia stipulacea was found be spreading without affecting the surrounding biota. When the spreading kinetics were taken into account, Caulerpa racemosa var. cylindrecea has the capacity to influence the whole Turkish Medeiterranean coasts. Furthermore, with such kind of distribution and spreading mechanism, the eradication of the species has not been foreseen. Under the light of the present information, the distribution of this algea should be monitored with a big scale programme.