İklim değişikliği etkisinde yayılış gösteren istilacı aslan balıklarının (Pterois miles) Gazipaşa-Alanya kıyılarındaki dağılımı
Distribution of invasive lionfish (Pterois miles) on the coasts of Gazipaşa/Alanya which spread under the influence of climate change
  1. Tez No: 896770
  2. Yazar: ELİF UYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT VAHDET YERLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Gazipaşa Kıyılarında yapılan çalışmada istilacı olrak kabul gören aslan balıklarının güncel yoğunluğunu bulmak amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda söz konusu alanın bentik yapılarının özetler nitelikte 9 istasyon belirlenmiştir. Arazi çalışmaları 02.10.2022 ile 06.10.2022 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Gözlemler 0-25 metre aralığındaki derinliklerde gerçekleştirilmiştir. Arazi çalışmalarında su altı görsel sayım tekniği kullanılmış transektlerde gözlemlenen balık türlerine ait tüm bireyler su altı aksiyon kamerası görüntüleri yardımıyla sayılmış ve veri setine kaydedilmiştir. Aslan balığı yoğunluğunun ve sıklığının belirlenmesi için baskınlık analizi ve frekans analizi yapılmıştır. İklim değişikliği nedeniyle Akdeniz'in deniz suyu sıcaklığının artması tropik türler için yaşama elverişli hale gelmesine neden olmaktadır. Bu durum türlerde habitat kaymalarına neden olabilmektedir. Süveyş Kanalı'nın açılması ve iklim değişikliği ile Kızıldeniz'in faunası Akdeniz'e uyum sağlayabilmektedir. Akdeniz'e girmiş olan çok sayıda yabancı türün büyük çoğunluğunu termofilik türler oluşturmaktadır. Bu türlerin arasında aslan balığı gibi istila başarısı yüksek türler de yer almaktadır. Aslan balığı (Pterois miles) Hint-Pasifik bölgesine özgü ışınlı yüzgeçli bir balıktır. Kızıldeniz'den Süveyş Kanalı yoluyla Akdeniz'e giriş yapmıştır. Türkiye'de ise ilk kezii İskenderun Körfezi'nde 2014 yılında raporlanmıştır. Zaman içinde Ege kıyılarına kadar yayılmıştır. Aslan balığı obur beslenme davranışı ve yeterli avcısının bulunmaması nedeniyle Akdeniz'de başarılı bir yayılım göstermekte, yerli türleri avlamakta veya alan yarışına girerek yerli türler üzerinde habitat stresi yaratarak biyolojik çeşitliliği etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research was to find out the current density of lionfish, which are considered invasive species on the Gazipaşa Coast. For this purpose, 9 stations were determined to summarize the benthic structures of the area in question. Field studies were carried out between October 2, 2022, and October 6, 2022. Observations were made at depths between 0 and 25 meters. In the field studies, the underwater visual counting technique was used, and all individuals belonging to the fish species observed in the transects were counted with the help of underwater action camera images and recorded in the data set. Density analysis and frequency analysis were performed to determine the density and frequency of lionfish. The increase in seawater temperature in the Mediterranean due to climate change makes it more suitable for tropical species. This may cause habitat shifts among species. With the opening of the Suez Canal and climate change, the fauna of the Red Sea can adapt to the Mediterranean. The vast majority of the many alien species that have entered the Mediterranean are thermophilic species. Among these species are those with high invasion success, such as lionfish.iv The lionfish (Pterois miles) is a ray-finned fish native to the Indo-Pacific region. It entered the Mediterranean from the Red Sea via the Suez Canal. In Turkey, it was reported for the first time in 2014 in Iskenderun Bay. In time, it spread to the Aegean coast. Due to its voracious feeding behavior and lack of sufficient predators, the lionfish has a successful spread in the Mediterranean, preying on native species or competing for space, creating habitat stress for native species and affecting biodiversity