Gelişen tasarım araç ve teknolojilerinin mimari tasarım ürünleri üzerindeki etkileri
Effects of developing design tools and technologies on arhitectural design products
  1. Tez No: 202709
  2. Yazar: DURNEV ATILGAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET NURİ TÜREYEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Bölümü
  12. Bilim Dalı: Bina Bilgisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 255
Özet
Tasarım araç ve teknolojileri mimara mekana ilişkin fikirleri ile gerçekleştireceği mekanarasındaki tasarım sürecinde aracılık eder. Fiziksel olarak mimarlık ve mekan henüz yokken,tasarımcı bu araçlar vasıtasıyla tasarladığı mekan ile ilişki kurmaya çalışır. Temsilteknolojileri ve teknolojik araçlardan oluşan mimarın tasarım araçları, tasarımcıyaaktarabildikleri mekansal deneyim ile mimari tasarım ürünü üzerinde etkili olur. Çalışma,mimarlığın temel amacı olan mimari tasarım ürününe, tasarım sürecinde kullanılan araç veteknolojilerinin etkileri nelerdir sorusuna cevap arar. Mimari tasarım ürününü sınamaya vekavramaya yönelik olarak geliştirilen deneyim kavramının, mimari tasarım sürecinde mimaritasarım araç ve teknolojilerinde potansiyel varlığını anlamaya çalışır.İkinci bölümde mimari tasarımın süreç ve bileşenleri yaratıcılık, aracılık ve bilgi bileşenleriile tanımlanır. Ortam, teknoloji ve araç kavramlarının kapsamları ve araçsallık ve aracılıkkavramları tanımlanmaktadır. Üçüncü bölümde, tasarım araç ve teknolojilerini tasarımsürecinin bir bileşeni olarak varlığı ile ve diğer bileşenler ile bağlantılı olarak tanımlayanparametreler tespit edilip ve açıklanmaktadır. Bu parametreler, tasarım araç ve teknolojilerinitasarımcının süreçteki deneyimlerini temel alan bakış açısı ile, özne:araç, özne-araç:nesne veözne:nesne ilişkileri açısından ele alan ileri sürülen üç aşamalı deneyimsellik yapısındadeğerlendirilir.Dördüncü bölümde, mimari tasarım araç ve teknolojilerinin yirminci yüzyıl mimari tasarımürünlerine etkisi, mimari mekan ve biçimin temsili ve geometrisine deneyimsel bir bakış açısıile, metaforlaşma ve metafor üretme özellikleri ile araştırılmaktadır. Yirminci yüzyıl müzemimarlıklarından örnekler, sayısal teknolojilerin özümsenmesi süreçlerine göre, Anlayış veüretimlerindeki süreklilikler, süreksizlikler ve dönüşümler ile araştırılmaktadır. Sonuç olarak,yirminci yüzyılda analogdan dijitale teknolojilerin değişimi paralelinde, mimari tasarımürünlerinde gözlenen deneyimsellik paradigması ileri sürülmektedir.
Özet (Çeviri)
Design tools and technologies mediate between the ideas of the architect and the not yetmaterialized architectural product during architectural design process. The designer tries torelate to the nonexistent architecture and space through the use of these tools. Tools of thearchitect described as technologies of representation and technological tools are influential onarchitectural design product with their ability to communicate spatial experience. This is aresearch on what might be the effects of design tools and technologies on architectural designproducts. The concept of experience developed to understand and evaluate architecturaldesign product is sought for in the potential of design tools and technologies.Architectural design process in terms of creativity, mediation and knowledge and concepts ofinstrumentalism and mediation are studied. The parameters that define tools and technologiesas a component of design process with their existence and in their relation to the componentsof knowledge and creativity are defined. These parameters are organized in a structure ofexperientialism, in terms of subject:tool, subject-tool: object and subject:object relations in thedesign process.Effects of developing design tools and technologies on twentieth century architectural designproducts is studied through experiential aspects of representation and geometry ofarchitectural space and form; with their properties of metaphorization and ability to producemetaphors. Continuities, discontinuities and transformations in conception and production ofmuseum architectures are reviewed according to assimilation periods of digital technologies.In conclusion, the paradigm of experientialism is introduced in parallel to the change fromanalogue to digital technologies.