İplik özelliklerinin dokuma kumaş görünümünü etkileyiş biçiminin bilgisayarda simülasyonu
Computer simulation of the manner in which yarn properties affect woven fabric appearance
- Tez No: 202725
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNGÖR BAŞER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalısmada ipligin görüntü özelliklerinden kumasın yüzey görünümütahminlenmistir. Dokuma kumasların yüzey görünümlerinin tahminlenmesi, iplige aitçesitli ölçümler ve iplik görüntüsünün alınması yanında iplik ve kumas kesitgeometrilerine dayanmaktadır. pligin dijital video kamera ile görüntüsünü almakiçin bir iplik sarım düzenegi tasarlanmıstır.Çalısmanın esas amacı çekilen gerçek iplik görüntüleri ile dokuma kumassimülasyonunu gerçeklestirmektir. Kumas simülasyonu yapmak için yapay iplikgörüntüleri kullanan pek çok yazılımdan farklı olarak gelistirilen program gerçekiplik görüntüsü kullanmaktadır. Bunların yanında, gerçeklestirilen simülasyonlarda,dokuma isleminden kaynaklanan gerilmelerden ve basınçtan dolayı olusan iplikyassılması, iplik görüntülerinin projeksiyon düzleminde iplik eksenine dikdogrultuda yeniden boyutlandırılmasıyla, kumas yapısına giren ipligin aldıgı kıvrımlıbiçim ise iplik görüntülerinin projeksiyon düzleminde iplik ekseni dogrultusundayeniden boyutlandırılmasıyla simüle edilmistir.Gelistirilen program ile piksel tabanlı, raster (bitmap) grafik türünde kumas yüzeygörüntüleri elde edilmistir.
Özet (Çeviri)
In this work, fabric surface appearance has been estimated from appearanceproperties of yarn. Estimation of woven fabric surface appearance depends on yarnand fabric cross sectional geometry as well as on yarn measurements and yarn imagerecordings. A yarn winding device has been designed to take snapshots of yarns bydigital video camera.The main aim of the work is to achieve simulation from real yarn images. Theprogram which has been developed as different from many software, which useartificial yarn images to make fabric simulation, has used real yarn image.Furthermore, in simulations realized, yarn flattening, which occurs because of stretchand pressure resulting form weaving process has been simulated by resizing yarnimages on the projection plane, along the direction perpendicular to the yarn axis. Onthe other end, the crimped shaped which yarn takes in fabric structure has beensimulated by resizing yarn images on the projection plain, along the direction of yarnaxis.With the software developed, pixel based images of fabric surface, which areraster graphics, have been obtained.