Floodplain management based on the HEC-RAS modeling system
HEC-RAS modelleme sistemine dayalı taşkın alanı yönetimi
- Tez No: 202726
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN HARMANCIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hidrolik–Hidroloji ve Su Kaynakları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 263
Özet
Bu çalısmada, taskın alanlarının HEC-RAS modelleme sistemi ve Cografi Bilgi Sistemleri(CBS) kullanılarak belirlenmesi ve görsel olarak ortaya konması amaçlanmıstır.Taskınlar hala dünyanın birçok bölgesinde meydana ciddi hasarların nedenleri arasındabulundugundan, taskın karakteristikleri ve taskın altında kalan alanlar arasındaki iliskinintaskın nedenli felaketlerle bas etmek için detaylı bir sekilde arastırılması gerekmektedir.Taskın ve taskın alanları üzerine yapılacak detaylı bir çalısma; hidrolojik, hidrolik,topografik ve diger iliskili unsurların zaman ve alan boyutunda analizini gerekli kılmaktadir.Yaklasık on yıl öncesine kadar kullanılan taskın alanı belirleme yöntemlerinin çogu,teknoloji desteginden uzak ve önemli oranda zaman ve emek gerektiren manuel uygulamalarseklinde olmustur. Son zamanlarda, ?otomatize taskin yatagı belirleme teknigi? olarakbilinen biraz daha karmasık ama daha dayanıklı bir teknik, taskınların nerede ve ne zamanolacagının daha dogru tahmini için kullanılmaya baslanmıstır. Bu yöntem sayesinde, taskıntahmini ve taskın alanı belirlenmesinin daha dogru ve daha kısa sürede yapılması mümkünolmaktadir. Bu türden bir çalisma için, hidrolojik/hidrolik modeller ile Cografi BilgiSistemleri (CBS) ideal bir destek olusturmaktadir.Bu çalısmada, HEC-RAS hidrolik modeli Izmir Bostanli Havzası'ndaki kritik yerlere kararlıve kararsız akım simülasyonlarının olusturulması amacıyla uygulanmıstır. Taskın pikdegerleri ve taskın hidrografları HEC-HMS hidrolojik modeli ile elde edilmis ve bu modelçıktıları HEC-RAS modelinde girdi olarak kullanılmıstır. HEC-RAS modelinden elde edilensu derinlikleri daha sonra ArcView sistemine uygun ArcView yardımcı programları ileaktarılmıs ve böylece taskın altında kalabilecek olan alanlar belirlenerek görsel halagetirilmistir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine floodplains based on the HEC-RAS modeling systemby using Geographic Information Systems (GIS).Since floods are still among the major causes of serious damages in many regions throughoutthe world, the relationship between flood characteristics and the surrounding area theyinundate should be examined in depth to cope with flood related disasters.An in-depth study on floods and floodplains requires the analysis of hydrologic, hydraulic,topographic, and other related components in temporal and spatial scales. Most of thefloodplain delineation methods used about a decade ago were manual applications, ratherthan technologically supported ones, and required a significant amount of time and effort.Recently, a more complicated but a more robust technique, commonly named as ?theautomated floodplain determination technique?, has been used to determine more accuratelywhere and when flooding may occur. By using this technique, it is possible to reduce thecomputation time while improving the accuracy of flood rate estimation and thedetermination of flood inundation boundaries. Hydrologic/hydraulic models and GeographicInformation System (GIS) tools offer an ideal environment for this type of work.In this study, the hydraulic model HEC-RAS is applied to a critical location within theBostanli Basin in Izmir both for steady and unsteady flow simulations. Flood peaks andhydrographs are extracted from the hydrologic model, HEC-HMS, and its outputs areutilized as HEC-RAS inputs. Water depths extracted from HEC-RAS are then transferredinto ArcView software using its compatible extensions to identify and visualize floodplainsin a spatial framework.