Diyarbakır ili II.ürün mısır ekiliş alanlarındaki Cicadellidae (Homoptera) türleri ve populasyon değişimlerinin belirlenmesi
Determination of Cicadellidae (Homoptera) species on second crop maize production areas in Diyarbakır province of Turkey and their population fluctuations
- Tez No: 202752
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDAL SERTKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada, Diyarbakır ili ikinci ürün mısır ekim alanlarında bulunan Cicadellidae familyasına bağlı türlerin belirlenmesi ve önemli olan türlerin populasyon değişimlerinin izlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma 2005-2006 yıllarında yürütülmüştür. Araştırma sonucunda Aconurella prolixa, Asymmetrasca decedens, Austroagallia sinuata, Cicadella viridis, Cicadulina bipunctella, Circulifer haematoceps, Doratura exilis, Doratura homophyla, Empoasca decipiens, Euscelis alsius, Goniagnathus guttulinervis, Hecalus glaucescens, Macrosteles fieberi, Macrosteles laevis, Neoaliturus fenestratus, Orosius orientalis, Platymetopius rostratus, Platymetopius undatus, Psammotettix striatus ve Zyginidia sohrab olmak üzere toplam 20 tür saptanmıştır. Bunlar arasında E. decipiens ve A. decedens ile Z. sohrab ve P. striatus en yoğun ve yaygın türler olarak bulunmuş ve bu türlerin Ergani ve Bismil ilçelerinde sarı yapışkan tuzak ve vakumlu böcek toplama aleti (D-Vac ) ile populasyon değişimleri izlenmiştir. Her iki yöntemle yapılan çalışmada 2005-2006 yıllarında P. striatus populasyonu ikinci ürün mısırın 2-4 yapraklı olduğu vejetasyon dönemi başında en yüksek seviye ulaşmış diğer üç türün populasyonu ise olgunlaşma döneminde en üst düzeye çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to determine population fluctuations of Cicadellidae (Homoptera) species in the second crop maize production area in Diyarbakır province of Turkey. Totally, 20 species were determined in this study carried out between 2005 and 2006. These species are; Aconurella prolixa, Asymmetrasca decedens, Austroagallia sinuata, Cicadella viridis, Cicadulina bipunctella, Circulifer haematoceps, Doratura exilis, Doratura homophyla, Empoasca decipiens, Euscelis alsius, Goniagnathus guttulinervis, Hecalus glaucescens, Macrosteles fieberi, Macrosteles laevis, Neoaliturus fenestratus, Orosius orientalis, Platymetopius rostratus, Platymetopius undatus, Psammotettix striatus and Zyginidia sohrab. Among them, E. decipiens and A. decedens, Z. sohrab and P. striatus were found to be the most abundant and common species. Their population fluctuations were observed in Ergani and Bismil by using yellow sticky trap and D-Vac (Vacum Insect Collectors). In the work which was done with both methods between 2005 and 2006, the population density of Psammotetix striatus was reached to the highest levels at the earyl stage of second crop maize whereas the other three different species were reached to the highest levels at mature stage.