Turunçgillerde hasat sonrası patojenlere karşı bazı bitki uçucu yağlarının antifungal etkinliği
Antifungal activity of some plant essential oils against postharvest pathogens of citrus
  1. Tez No: 202753
  2. Yazar: FATİH KÖSE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMİNE MİNE SOYLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Patoloji, Ziraat, Biochemistry, Pathology, Agriculture
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Yapılan bu çalışmada Doğu Akdeniz Bölgesinde yetişen ak kekik (Origanum onites L.), Suriye kekiği (Origanum syriacum var. bevanii Holmes.), karabaş kekik (Thymbra spicata L.), karabaş lavanta (Lavandula stoechas subsp. stoechas L.), rezene (Foeniculum vulgare Mill.) ve defne (Laurus nobilis L.) gibi farklı familyalara dahil bitki türlerinden elde edilen uçucu yağların antifungal etkinlikleri depolanmış turunçgil meyvelerinde sorun olan fungal hastalık etmenlerinden Alternaria alternata (Kahverengi Leke Hastalığı), Penicillium digitatum (Yeşil küf çürüklüğü), Botrytis cinerea (Kurşuni küf) ve Aspergilus niger'e (Siyah çürüklük) karşı in vitro koşullarda araştırılmıştır. Uçucu yağların fungal etmenlerin misel, spor çimlenmesi ve çim borusu gelişimi üzerine değme ve buhar etkinlikleri farklı konsantrasyonlar kullanılarak araştırılmıştır. Uçucu yağların değme ve buhar etkinliklerine bakıldığında O. onites, O. syriacum ve T. spicata bitkilerinin uçucu yağları test edilen fungal etmenlere karşı F. vulgare, L. nobilis ve L. stoechas uçucu yağlarına göre daha yüksek düzeyde antifungal etkinlik göstermiştir. Fungal etmenlerin misel, spor çimlenmesi ve çim borusu gelişimi üzerinde uçucu yağların buhar etkinliği değme etkinliğine göre daha düşük konsantrasyonlarda ortaya çıkmıştır. Uçucu yağların fungal etmenlerin hif ve sporları üzerinde neden olduğu morfolojik değişiklikler, ışık ve taramalı elektron mikroskobu ile araştırılmıştır. Uçucu yağların buharına maruz kalmış fungusların hiflerinde sitoplazmik pıhtılaşma, protoplastlarında vakuolleşme, hiflerde erime ve sitoplazmik boşalma şeklinde gözlenen önemli yapısal deformasyonlar gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Antifungal activities of the essential oils obtained from different plant species such as white oregano (Origanum onites L.), Syrian oregano (Origanum syriacum var. bevanii Holmes), tyme (Thymbra spicata L.), lavender (Lavandula stoechas subsp. stoechas L.), fennel (Foeniculum vulgare Mill.) and laurel (Laurus nobilis L.) growing in the Eastern Mediterranean Region of Turkey, were investigated against major postharvest fungal pathogens of Citrus, Alternaria alternata (Brown spot), Penicillium digitatum (green mold), Botrytis cinerea (grey mold) and Aspergilus niger (Aspergillus rot). Antifungal activities of contact and volatile phases of essential oils on mycelial growth, conidial germination and germ tube elongation were determined by using different concentrations. The results indicate that essential oils of O.onites, O. syriacum and T.spicata were strongly inhibitory to all fungi tested compare with other essential oils of F. vulgare, L. nobilis and L. stoechas. Volatile phase effects of essential oil was consistently found to be more successful on inhibition of mycelial growth, spore germination and germ tube elongations at lower concentrations in comparison to contact phase effect of the oils tested. Light and scanning electron microscopes were used to observe possible morphological alterations caused by essential oils on fungal hyphae and conidia. Microscopic observation of fungal hyphae, exposed to volatile phase of essential oils revealed considerable structural deformations such as cytoplasmic coagulation, vacuolations, hyphal lysis and protoplast leakage.