Limanlarda kıyı yapısı değişikliklerinin liman trafiğine olan etkilerinin modellenmesi
Modelling of harbour traffic effects caused by structural changes of shores
- Tez No: 202850
- Danışmanlar: DOÇ. DR. Z. SELMİN BURAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deniz Bilimleri, Denizcilik, Marine Science, Marine
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Denizel Çevre Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bir liman tesisi veya kıyı yapısının, tesisin yapımından önceki veya yapı değişikliği safhasında, seyir emniyeti açısından incelenerek, liman içindeki emniyetli manevraya yönelik etkilerinin tespitinin bilimsel olarak yapılmasına yönelik bir çalışma simülasyon yöntemiyle mümkündür. Simülasyon uygulamaları ile, sistemde başarısızlık gösterilmesine neden olabilecek problemli noktaları tespit etmek ve ortadan kaldırmak, sistemin performansını en iyi duruma ulaştırmak için yapılması gerekenleri belirlemek, gerekiyorsa sistemi değiştirmek yada yeniden inşaa etmek ve böylelikle kaynakları doğru kullanmak mümkün olmaktadır. Risklerin değerlendirilebilmesi için tercih edilen Environmental Stress Model (ES), sonuçların somutlaştırılması aşamasında standart sınır şartlarını belirleyebilme indeksine sahip olması dolayısı ile bu tür araştırmalarda sıkça kullanılan bir modeldir. Bu araştırmada, örnek bir limanın coğrafi konumu, oşinografik, meteorolojik ve topografik yapısı ile deniz trafiği verileri simülasyona girilerek limanın modeli çıkarılmıştır. Mendirekli ve mendireksiz durumların liman trafiğine olan etkilerini belirlemek için, değişik gemilerle ve limanda görev yapan pilotların da katılımıyla, çok sayıda uygulamalar yapılarak veriler kayıt altına alınmıştır. Tüm simülatör uygulamalarında elde edilen verilerin, ES Model kullanarak değerlendirilmesi ile liman yapısından kaynaklanan ve emniyetli manevraya etki eden gerilimler (stresler) ortaya çıkarılmıştır. Liman formunun mevcut yapısı ile değişikliğe uğraması planlanan formunun oluşturduğu gerilimler, stres değerlendirme skalasına göre değerlendirilip kabul edilebilir ve kabul edilemez sınırları belirlenmiştir. Böylece hangi liman formunun manevralar açısından daha emniyetli olabileceği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
A project which is conducted with a view to ascertaining -in scientific terms- the effects of a port facility or a construction ashore, before or during the construction stages, on the safe maneuver by analyzing the matter to the extent of navigation safety can only be possible with simulation systems. Due to simulation applications, it is possible to ascertain and eliminate the hot spots that may cause any failure in the system, to find out the required actions in order to ensure the best performance, and if needed, to change the system or rebuild it and thus exploit the sources in an efficient way. Environmental Stress Model (ES) which is opted for the assessment of risks is a frequently-used model because of its index which enables to designate the standard limit conditions at the stage of concretizing the results. In this research, the model of port was formed by entering such data inputs of a sample port into the simulation system as its geographic location, its oceanographic, meteorological and topographical structure, and the information related to its sea traffic. In order to determine the impacts of the breakwater on port traffic, numerous applications were realized with varied vessels and with the participation of pilots working at the port, and subsequently these data inputs are kept under record. Upon the evaluation of all the data which was obtained from all the simulator applications in ES Model, the stresses which are stemmed from the structure of the port and affect the safe maneuver are presented. The stresses originated from respectively present and planned/future forms of the port were evaluated in accordance with the scale for stress assessment and then their acceptable and unacceptable limits were fixed. Thus, it is put forward that which form of port would be more safe in terms of maneuvers.