Biga Yarımadası şelf alanı tektonik yapı unsurlarının gravite yöntemleriyle irdelenmesi
Discussion of tectonic regime (tectonic structure factors) of Biga Peninsula shelf area by using gravity methods
  1. Tez No: 202849
  2. Yazar: MUSTAFA HAKAN ÜNSER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH M. ADATEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Jeolojisi ve Jeofiziği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
İstanbul Üniversitesi Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü, Deniz Jeolojisi ve Jeofiziği Anabilim Dalı programında Yüksek Lisans bitirme tezi olarak yapılan bu çalışma; Biga Yarımadası batı şelf alanında, tektonik yapı unsurlarının gravite verileri yardımıyla belirlenmesini amaçlamaktadır. Bu amaçla çalışmada, MTA tarafından üretilmiş bölgenin Bouguer Gravite Haritasından seçilen profillere önce tek boyutlu Fourier Güç Spektrumu uygulanarak ortalama derinlikler belirlenmiştir. Daha sonra aynı profillere bir kez de Talwani Yöntemi uygulanmış ve yer altı yapı modelleri oluşturulmuştur. İki farklı yöntemden hesaplanan anomaliye neden olan kütlelerin ortalama derinlikleri birbirleriyle ve önceki çalışmalarla karşılaştırılmıştır. Modellerin belirlenmesi aşamasında bölgenin gerek kara, gerekse deniz alanının jeolojik bilgi birikiminden faydalanılmıştır. Bu çalışmada öncelikle TPAO tarafından yapılmış sismik ve sondaj etütlerinden elde edilen veriler irdelenmiştir. Özellikle derin sismik yansıma kesitlerinden belirlenen stratigrafi ve tektonik yapı unsurlarından faydalanılarak, bölgenin denizaltı olası yapı modellerinin gerçeğe en uygun olarak ortaya konulması sağlanmıştır. Sismik kesitlerde saptanan bölgeye ait Üst Kratese yaşlı taban derinliğinin; çalışmada tek boyutlu Fourier güç spektrum analizi ve Talwani Yöntemi sonucunda elde edilen derinlik değerleriyle uyumlu olduğu görülmektedir. Belirlenen bazı gravite anomalilerin jeolojik anlamda kırıklara karşılık geldiği görülmüştür. Sonuçlar: bölgenin sağ yanal atımlı Kuzey Anadolu Fayı'nın etkisi altında geliştiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study, which was done as a master thesis at the İstanbul University, Institute of Marine Science and Management, Marine Geology and Geophysics Division was aimed to the determination of the ?tectonic regime? in the western part of the Biga Peninsula shelf area by using gravity data. For this purpose, in the study, at first, the average depths were determined by applying one dimensional Fourier Power Spectrum to the profiles which were selected from The Bouguer Gravity Map of the region produced by MTA. Then, the Talwani Technique was also applied to the same profiles and underground structure models were prepared. The average depths of the masses which cause as an anomaly calculated with two different methods were compared with each other and former studies as well. In determination of the models, it was utilized from the geological data related to the areas of land and marine. In this study, firstly, the data obtained from seismic and drilling researches made by TPAO were discussed. Especially, by utilizing the stratigraphy and tectonic structure factors determined by deep seismic reflection sections, the most realistic underwater structure models of the area were obtained. The basement depth, concerning to the area with the Upper Cretaceous age that is determined in the seismic sections, conforms to the data which are obtained from both one dimensional Fourier Power Spectrum and Talwani Technique applied in the study. Some gravity anomalies determined coincide with raptures in geological meaning. Results show that the area grew up under the effect of the North Anatolian Fault which is a right-lateral displaced fault.