Dış ticaret yüklerimizin taşınmasındaki terminal durumları ve liman yeterliliklerinin değerlendirilmesi
Sea terminals condition at Turkish foreign trade cargos shipping and assessment of ports sufficiency
- Tez No: 202851
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM GAZİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deniz Bilimleri, Denizcilik, İstatistik, Marine Science, Marine, Statistics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Denizel Çevre Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Yüksek lisans bitirme tezimde, ülke ekonomimizin gelişmesine büyük katkı sağlayabilecek, ticaretimize konu olan malların ekonomimize giriş-çıkış yaptıkları limanlarımızın mevcut durumlarını, eksiklerini ve bunların nasıl giderilip, geliştirileceğine ışık tutmaya uğraştım. Limanlarımızın Avrupa standartlarında çalışamaması, pek çok ithalat ve ihracat yüklerimizin komşu ülkelere ve oradan karayolu ile Türkiye'ye gelmesine sebep olmaktadır. Limanlarımızın bulundukları bölgelerde karayollarımızın yeterli olmayışı ve özellikle demiryollarımızın hemen hemen hiç bulunmaması, Türkiye'nin konteynerleşme sürecini olumsuz yönde etkilemektedir. Bütün bu nedenlerle pek çok armatör ya Türk Limanları'na uğramaktan vazgeçmekte veya Yunanistan, İtalya, Mısır, Kıbrıs, İspanya, Malta limanlarından aktarma gemileri ülkemize hizmet vermektedirler ve Uluslararası alanda Türkiye limanları; düzenli hatların yükleme, boşaltma ve aktarma limanı olarak görünmemektedir. Dolayısıyla aktarma limanı olarak sağlanabilecek büyük parasal ve prestij kaynaklar yitirilmektedir. Sonuçta ithalat ve ihracatçılarımız ödemeleri gerekenlerin çok üstünde paralar ödeyerek ve gecikerek mallarını ithal veya ihraç edebilmektedir. Ülkemizde, gelişmiş ülkelerdeki gibi büyük ölçekli ve belirli yüklerde uzmanlaşmış limanların mevcut olmayışının önemli bir sebebi de mevzuattaki zorluklar olarak gösterilmektedir. Limanların demiryolu çıkış bağlantıları yetersiz olduğundan, sadece karayolu kullanımı nedeniyle daha uzak sanayi merkezlerinde, bölgeye yakın limanlarlar tercih edilmektedir. Bu nedenle ülkemizde az sayıda konvansiyonel ana liman yerine, kendi bölgelerine hitap eden, transit yükler ile iş hacimlerinin desteklenmediği çok sayıda bölgesel, orta ölçekli limanlar yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis research, I tried to light the way for the Turkish sea terminals, which are the leading sector for improving the country?s economical growth searching with their sufficiency and conditions. Most of the import and export cargos are sailing via our neighbour countries? ports, reason for our sea terminals not enough have good level standarts in compare with Europeans?. Turkish containerization process is affecting badly with our insufficient highways and less railway connections. Such reasons make the ship owners and shipping lines to call other alternative ports like Greece, Italy, Egypt, Cyprus, Spain and Malta ports in spite of our sea terminals. Therefore our ports are not to be known as main ports. Additionally not being a connection port makes lost of money from this global revenue. At the end of the day Turkish foreign trade companies do pay more than their global rivals with and lost with expending much transit time transit at transfer ports. Turkish port legislations raise difficulties on being a commodity oriented port. Besides scantiness of the port?s railway connections to manufacturing zones and the landway is the only alternative for their connections, Turkey has very limited numbered conventional ports. On the contrary, small ports with their regional hinterlands are not enough for transit shipments and daily increasing volume of container shipments.