Şehir içi deniz toplu taşıma politikası: İstanbul örneği
Policy of local sea public transport: Sample of İstanbul
  1. Tez No: 202853
  2. Yazar: HASAN MISIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYHUN DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deniz Bilimleri, Denizcilik, Ulaşım, Marine Science, Marine, Transportation
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Yerindenlik ilkesi geregi kent ulasımında sorumluluk ulusal ve yerel yönetimlerdedir. Kentin hızla artan nüfusu ve buna paralel olarak trafige çıkan motorlu kara tasıt sayısı her geçen gün artmaktadır. Diger yandan stanbul deniz ulasımının yerel yönetime devrinin ardından yapılan çalısmalar ve deniz yolu ulasımının sehir içi ulasım sistemindeki payını arttırmaya yönelik yeni projeler, kara, deniz ve raylı ulasım sistemlerinin genel ulasım sistemindeki paylarını degistirmektedir. Çalısmamızda geçmisten günümüze stanbul sehir içi deniz ulasım sistemi incelenmis, toplu tasımacılıgın denize kaydırılması için yerel yönetimin yapmakta oldugu çalısmalar ve bu çalısmaların stanbul'un trafik sorununun çözülmesine katkıda bulunabilirligi arastırılmıstır. stanbul yerel yönetimi, stanbul'un ulasım ve trafik problemini çözmek üzere çok kapsamlı çalısmalar yapmaktadır. Ulasım problemlerinin ana nedenlerinden en önemlileri olarak, yetki ve sorumluluk konusundaki çok baslılık, Toplu Tasıma Sistemlerinin ve ulasım altyapılarının yetersizligi ve düzensizligi belirlenmistir. Problemlerin çözümü konusunda Toplu tasımanın cazip hale getirilmesi; toplu tasıma sistemleri arasında dengeli dagılımın saglanması, atıl kapasitenin hat planlamasının en iyi sekilde yapılarak azaltılması ile mümkündür. Bunları da yapabilmek için, yönetimde entegrasyon, fiziki entegrasyon, zaman entegrasyonu ve bilet entegrasyonu saglanması gereklidir.
Özet (Çeviri)
Responsibilities of urban transportation belong to national and local governments because of decentralization principle. Rapidly growing population of city leads more motor vehicles to the traffic everyday. On the other side, works being done after the assignation of Istanbul Sea Transportation to local government and new projects to increase the rate of sea transportation inside city has been changing the general system of transportation shares that belong to ground, sea and rail systems. In our study, the history of Istanbul?s local sea transportation has been analyzed. On behalf of studies made by local government to transfer public transportation to sea and these studies? possible contributions to resolve Istanbul?s traffic problem has been researched. The local government in Istanbul carries out very comprehensive studies in order to eliminate the problems of transportation and traffic in the city. Among the main reasons of traffic problem are the large number of administrations in authority and responsibility, the insufficiency and disorder of Public Transport Systems and transportation infrastructure. The solution to the problems is only possible by making public transportation attractive, distributing the public transportation systems equally, and reducing the idle capacities through the best line planning. To achieve this, providing administrative integration, physical integration, time integration and ticket integration is required.