Hazar havzasındaki taşıma hatlarının değerlendirilmesi ve bölge limanlarının stratejik konumunun analizi
Assessment of transportation lines in the river basin of Hazar and analysis of strategical location of the area harbors
  1. Tez No: 202852
  2. Yazar: ŞEMS MEMMEDOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECMETTİN AKTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, Marine
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Günümüz ekonomi anlayışı üretmek kadar ürünü pazara zamanında ve güvenli bir şekilde ulaştırma konsepti üzerine kurulmaktadır. Taşımacılık sektöründe uzun mesafede tercih edilen ulaşım şekli maliyet ve güvenilirlik avantajı ile ön plana çıkan denizyoludur. Orta Asya cumhuriyetlerinin güvenli ve seri bir şekilde ulaşmak istedikleri en önemli pazarlardan biri Avrupa'dır. Orta Asya'nın demiryolu ile Avrupa'ya olan önemli bir bağlantısı da İran üzerinden sağlanmaktadır. Ancak İran üzerinden Türkiye'ye giriş yapan bu yol uzun ve maliyetlidir. Diğer taraftan karayolu ulaşımı da yüksek maliyetli, güvensiz ve yetersizdir. Bölgenin bu yetersizliğini bilen ve bölge üzerinde ekonomik ve stratejik çıkarları olan ülkeler ve güç odakları bu trafiği kendi üzerlerine çekmeye çalışmaktadırlar. Uygun gördükleri güzergâhlarda ulaşım koridorları planlamakta ve hayata geçirmektedirler. Bu kapsamda bölge ülkeleriyle mali, ticari ve teknik anlaşmalar imzalamaktadırlar. Sorunların aşılmasıyla Orta Asya, başka ülkelerin uygun gördüklerinden değil; gerçekten en kısa olan güzergâhtan yararlanacaktır. Bu durunda bu ülkelerle Türkiye'nin ve Avrupa'nın ticareti artacak her iki tarafta da refah artışı gözlenecektir.
Özet (Çeviri)
Today?s economic understanding gives priority to taking the product into the market in time safely as well as production. It is sea transportation which is preferred for long distance transportation. The railroad transportation to Europe, which is an important market other Middle Asian countries for the reasons stated above, is now mostly provided through Iran. However, this road is quite long, expensive, and dependent on Iran. Motorway transportation, on the other hand, is highly expensive, unsafe, and insufficient. Countries with economic and strategic benefits have been planning and realizing transportation corridors in order to have this traffic; and in this manner, they have been signing financial, commercial, and technical contracts. In conclusion, the Middle Asian countries will not be dependent on the routes that others choose for them, but will benefit from the real shortest route and be able to increase their competing powers in foreign trade. In this situation, Turkey?s foreign trade with the countries on this route will increase; and at the same time, it will have an important advantage in the process of joining the EU by getting the support of the Middle Asia.