Dünyada değişen jeopolitik dengeler ışığında Karadeniz ve Türkiye'nin konumu
Black Sea region and Turkey in the view of fluctuating international geopolitics
  1. Tez No: 202855
  2. Yazar: BÜLENT PAÇAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM GAZİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deniz Bilimleri, Siyasal Bilimler, Marine Science, Political Science
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Denizel Çevre Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
1991 yılında S.S.C.B (Sovyet Sosyalist Cumhuriyeleri Birligi).'nin yıkılmasıyla gerek dünya gerekse bu tezin konusu olan Karadeniz bölgesi çok büyük degisimlere sahne olmustur. Bu tarihe kadar dünyada iki ayrı ekonomik ve siyasi sistem, Komünizm ve Kapitalizm mevcut iken S.S.C.B.'nin yıkılmasıyla Komünizm tarihe karısmıstır. Aslında bu sistemlerin tamamen birbirinden farklı olmasının yanında çok önemli ortak yanları da mevcuttu. Her ikisi de sanayi ve endüstri uygarlıgının ürünüydü. Ömürleri daha fazla kar ve daha fazla tüketime dayanmaktaydı. Bunu daha etkili olarak hayata geçiren taraf hayatta kaldı, digeri ise tarihe karıstı. Sanayi uygarlıgı artık her ne kadar bilgi uygarlıgına dogru dönüsmekteyse de bu, uluslararası sistemin daha fazla tüketime dolayısıyla daha fazla üretime dolayısıyla da kesintisiz ve güvenli enerji kaynaklarına olan ihtiyacını degistirmiyor. Dünyada halihazırda orta dogu petrolleri günde 25 milyon varil ile en yüksek üretim oranını olustururken, orta doguyu Avrasya olarak da tanımlayabilecegimiz Karadeniz bölgesi günde 12milyon varil ile takip etmektedir. (Rusya Federasyonu, Azerbaycan, Özbekistan, Türkmenistan, Romanya). Bu rakam dünya toplam petrol üretiminin yaklasık %11'üne karsılık gelmektedir. Dogalgaz da ise dünya ihtiyacının yaklasık %35'ini bu bölge karsılamaktadır (%26.3'ü Rusya Federasyonu'na ait). S.S.C.B.'nin yıkılmasıyla bölgede bir çok zayıf devletin olusması, büyük güçlerin jeopolitik rekabetinin devletler üzerinde daha fazla hissedilmesine sebep olmakta ve Karadeniz'in güvenligini çok daha kompleks bir duruma sokmaktadır. Türkiye Karadeniz'deki bu geçis döneminde bölgesel konularda olabildigince inisiyatif almaya çalısmaktadır. Bu hususlar terörle mücadele faaliyetleri, çevre güvenligi, enerji politikaları vi olarak özetlenebilir. Bu çalısmada Karadeniz Bölgesinin sorunları, mevcut siyasi aktörlerin yapısı ve amaçları, bölge devletleri, bölgesel is birligi faaliyetleri ve bu hususların degistirdigi jeopolitik yapı ve Türkiye'nin konumu incelenmistir.
Özet (Çeviri)
Black Sea Region have witnessed very important social and political changes by the collapse of U.S.S.R (United Soviet Socialist Republic). on the year 1991. Until the year 1991, there were two different economic and poitical systems in the world, Capitalizm and Comunism. Communism was swept from scene of history on the year 1991. Even though these two systems(Commumism and Capitalizm) were very different from each other, they had some very important common points too. Both of them were created in the terms of industrial civilization. Their presence depend upon the more consumption and the more profit. The side which succeeded these facts more effectively stand still, but the other was swept from the scene of history. Although the industrial civilization is transforming to the civilization of information, this doesn?t change the requirement of more consumption, more production and consequently uninterruptable and safe resources of energy in the view of global economy. The Middle East countries oil production is 25 million barrels per day (mbpd). This is the most production of the world. Black Sea Region countries are following The Middle East with the production rate of 12 mbpd. (Russian Federation, Azerbaijan, Uzbekistan, Turkmenistan, Romania). 12 mbpd is equal to %13 of the total oil production of the world.Black Sea Region is producing the %35 of the world?s total natural gas production. After the collapse of U.S.S.R. , some of the former soviet states declared their independency.These states can be defined as ?weak states?.Consequently, geopolitical challenge of the super powers (U.S.A. (United States of America), EU (Europian Union), etc) holds under compulsion the states of this region. Turkey is trying to take initiatives (like BLACKSEAFOR; Black Sea Harmony etc.) in this period especially on regional issues. vi ii In this study the problems of the Black Sea Region, the structural analysis of the active political actors and their aims, structural analysis of the regional states, regional co-operations and the fluctuating geopolitics and the position of Turkey.