Ege denizindeki aidiyeti tartışmalı coğrafi formasyonların hukuki durumu
Case law of geographical formations whose sovereignty are controversial in the Aegean sea
  1. Tez No: 202856
  2. Yazar: RECEP ZAFER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. Z. SELMİN BURAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deniz Bilimleri, Denizcilik, Hukuk, Marine Science, Marine, Law
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Denizel Çevre Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Müstesna karakteristiklerinden dolayı cografi olarak özel bir statüsü olan Ege Denizi, çogunlugu Yunanistan egemenligi altında bulunan 3000'i askın ada, adacık ve kayalıklara sahiptir. Ege Denizi'ndeki adaların hangilerinin Yunanistan'ın egemenliginde oldugunu tespit edebilmek için, hangi adaların Osmanlı mparatorlugu/Türkiye Cumhuriyeti hakimiyetinden, talya ve Yunanistan'a devredildigini belirlemek gerekir. Bu da öncelikle Ege adalarının hukuki statülerini tayin eden anlasmaları incelemek anlamına gelir. Ege'de Osmanlı/Türk hakimiyetinden çıkan ve Yunanistan ile talya'ya devredilen adalar, hukuken baglayıcılıgı bulunan ilgili uluslararası anlasmalardaki hüküm ve sartlarla baglı olarak, sadece bu anlasmaların açıkça kapsamında bulunan, ismen sayılan veya açıkça tanımlananlardır. Tez çalısmasında Ege Denizinin kısa bir tanıtımı yapıldıktan sonra, Ege'de temel sorun olarak mütalaa edilen egemenligi tartısmalı adalar sorununun ortaya çıkısı ve diger Ege sorunlarına etkisi, Kardak (kizce, mia) Kayalıkları krizi, Dünya da bulunan egemenligi tartısmalı adalar ile baglantılı olarak incelenmistir. Cografi ve tarihi veriler ile Uluslararası Hukuk kuralları çerçevesinde, Yunanistan'ın egemenligine devredilen adaların hangileri oldugu açıkça ortaya konmustur. Anlasmalarla devredilmeyen cografi formasyonların hukuki statüsü üzerinde durulmustur. Bu çalısma için Ege adalarının bilgilerinin ve resimlerinin kaydedilebildigi bir bilgisayar programı tarafımdan gelistirilmistir. Arastırma sonunda; Tamamı Osmanlı Devleti egemenliginde olan ada, adacık ve kayalıklardan bir baska devlete Uluslararası Hukuka uygun olarak devredilmeyenlerin; Türkiye Cumhuriyeti'nin hakimiyetinde olması gerektigi sonucuna varılmıstır.
Özet (Çeviri)
The Aegean Sea is the special area due to its exceptional geographical characteristics, includes approximately 3000 different island, islets and rocks, mostly under Greek Sovereignty. To determine which of the island in the Aegean Sea are under Greek Sovereignty, firstly we must determine which of the island under Ottoman Empire/Turkish Republic Sovereignty are handed over to Italy and Greece. This means to investigate the case law of the treaties of Aegean island. The only Island that handed over to Italy and Greece are the Island that named in the international treaties. This thesis, firstly covers a short introduction of the Aegean Sea and after that, it investigates the island that their Sovereignty are controversial, Crises of Kardak (kizce, mia) Rocks and the island which?s sovereignty are controversial in the world and finally it investigates the relation between this problems. The island that handed over to Greece Sovereignty are clearly determined by geographical/historical data and international law case , besides this documents also clearly shows the case law of the formations that not handed over to any country by any treaty. As an additional element for readers this thesis also covers computer software that shows the information and photos about the island. As a result of the research; It is concluded that, island, islets and rocks that are not handed over to any country from Ottoman Empire by any international Treaties should be under Sovereignty of Turkish Republic.