Türk boğazları siyasi tarihi ışığında Karadeniz'deki mevcut durum
Current situation in Black Sea in the light of political history of Turkish straits
  1. Tez No: 202857
  2. Yazar: HASAN TERZİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM GAZİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deniz Bilimleri, Marine Science
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Tarihin ilk çaglarından beri Karadeniz çesitli uygarlıkların besigi olmustur. Türk Bogazları ise Asya ile Avrupa'yı cografi olarak ayırmasına ragmen bu iki kıtayı siyasi olarak birbirine baglamakta, degisik uyruklu, degisik kültürlerden ve dinlerden insanların birbirleriyle kaynastıgı bir konumda yer almaktadır. Türk Bogazları gerek jeopolitik ve stratejik açılardan gerekse uluslararası ulasım açısından degerini her zaman korumustur. Bu önemden dolayı Türk Bogazları bölgeye egemen olmak isteyen tüm güçlü devletlerin en önemli hedefi iken Türk Bogazları'nı ellerinde tutan ülkelerin ise politika aracı olmustur. Yaklasık 2.5 asırdan beri küresel güçler Türk Bogazları ve Karadeniz'de egemenlik veya imtiyaz için mücadele vermektedirler. Geçen bu süre içerisinde her ne kadar Türk Bogazları'yla ilgili sorunların çözümüne yönelik çesitli çareler bulunmussa da bunların gerçeklesmesi bir o kadar da zor olmustur. Çünkü bulunan tüm çareler bölgeyle ilgili çıkar dengelerinde ters yönlere etki etmistir. Çıkarlar dogrultusunda bir dönem dost olanlar düsman, düsman olanlar ise dost olmustur. Bunun pek çok örnegi geçen yüzyıllar içinde dünya tarih sayfalarında yer almıstır. Bu süreç günümüzde de aynı sıcaklıgını korumaktadır. Gelisen teknolojiye paralel olarak devletlerin birbirlerine daha bagımlı hale gelmeleri ve bu uluslararası ticarete açık su yolundan yapılan ticari ulasımın her geçen gün artması, Türk Bogazları'nın önemini günümüzde de aynı sıcaklıgıyla korumasına sebep olmustur. Geçmiste agırlıklı olarak ticari ve askeri çıkar kavgalarına maruz kalmıs Türk Bogazları'nda, artan deniz trafigi sebebiyle, son yıllarda bir de seyir emniyeti sorunu ortaya çıkmıstır. Bunun yanında Sovyetler Birligi'nin dagılmasıyla Karadeniz'in jeopolitigi ve küresel güçlerin, özellikle de ABD'nin, bölge üzerindeki stratejileri önemli bir dönüsüm geçirmistir. Bu stratejilere yönelik olarak Karadeniz'deki bugünkü senaryo Orta Asya ve Hazar enerji rezervleri; dünyanın en güvenli denizlerinden olmasına ragmen Karadeniz'in yeni güvenlik tehditleri olarak adlandırılan uyusturucu, insan ve silah kaçakçılıgında geçis yolu oldugu varsayımıdır. Yarının senaryosunu ise kestirmek çok kolay gözükmemektedir.
Özet (Çeviri)
The Black Sea has been a cradle of civilization since the first ages of history. Even though Turkish Straits separate Asia and Europe geographically, they connect these continents politically and are located in a position where people from different nationalities, different cultures and different religions commingle. Turkish Straits have always maintained their value both geopolitically and strategically and in terms of international transportation. Therefore, while Turkish Straits are the most significant target of all powerful states which wish to dominate the region, they also became the political means of the countries which control this region. The global powers have been striving for dominance or privilege on Turkish Straits and Black Sea for approximately 2.5 centuries. During this period, even though various solutions were found out for the problems related to Turkish Straits, the realization of such solutions has been a very difficult process. Because, all such solutions affected the balance of interests related to the region reversely. Through these interests, the ones who were once friends would become enemies or vice versa. Many examples of this took place in the world history in the recent centuries. This process is current still today. Turkish Straits maintain their importance even today due to the rapid increase in commercial transport realized through water ways that are open to this international trade and due to the fact that parallel to the advanced technology, the states have become more dependent to each other. In the recent years, due to increased sea traffic, navigation safety also emerged at Turkish Straits which had predominantly become exposed to commercial and military conflicts of interest in the past. Furthermore, after the Soviet Union had collapsed, the geopolitics of Black Sea and the regional strategies of global powers and especially of the US, have transformed significantly. With respect to these strategies, today?s scenario for Black Sea is on Middle Asia and Khazar energy reserves; although it is one of the most safety sea area in the world hypothesis of becoming a transit way for smuggling of drugs, people and arms which are considered as new security threats for Black Sea. It is not very easy to figure out tomorrow?s scenario.