Gökova özel çevre koruma bölgesi güneyi üst infralittoral makroalgleri üzerine araştırmalar
Reaserchs on upper infralittoral zone macroalgae in the south of Gökova specially protected area
- Tez No: 202858
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHSEN YÜKSEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deniz Bilimleri, Marine Science
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Oşinografi ve Deniz Biyolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu tez çalışmasında Gökova ÖÇK bölgesi güneyi alg florası, özellikle üst infralittoral zon fmakroalg komunitelerinin tür kompozisyonu ve biyoması üzerine araştılmalar yapılarak incelenmiştir. 20 Haziran - 05 Temmuz 2005 tarihleri arasında gerçekleştirilen saha çalışmasında bölge üst infralittoralinden (0-0,5m) seçilen 24 istasyondan toplam 48 örnekleme yapılmış ve buradaki alg fasiyeslerinin durumu ve tür çeşitliği incelenmiştir. Örnekleme 25x25 cm'lik kuadratla zemini kazıyarak gerçekleştirilmiştir. Ayrıca bölge genelinde farklı istasyon ve derinliklerden (0-45m) SCUBA ve serbest dalış ile örnekleme yapılarak bölgenin genel makroalg florasına yönelik bir çalışma daha yapılmıştır. Yapılan bu araştırma sonunda Gökova ÖÇK bölgesi güneyine ait 75 taksa bildirilmiştir. Bunlardan 38 türle Rhodophyta ilk sırayı alırken, 20 Heterokontophyta, 15 Chlorophyta ve 2 Cyanophyta tayin edilmiştir. Bölge genelinde Cystoseira spp. komunitelerinin kıyı vejetasyonunu oluşturduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the present study marine benthic algae, especially species composition and biomass of upper infralittoral macroalgal communities in south part of Gökova Specially Protected Area were studied. Total 48 sampling in 24 stations were performed examining species diversity and algae facieses from upper infralittoral zone in 20 June ? 5 July 2005. Samples were collected by scraping off all attached vegetation within 25x25 cm quadrate (n = 2). Additionally samples were taken with SCUBA and skin dive from different stations and depths examined macroalgae diversity for whole area. A total of 75 taxon were identified during the study, comprising 38 Rhodophyta, 20 Heterokontophyta, 15 Chlorophyta and 2 Cyanophyta in the south part of Gökova Specially Protected Area. It has been detected that however it has been observed that coastal vegetations were composed by Cystoseira spp. communities in all Gökova Specially Protected Area.