Savunma sanayimizin vergi mevzuatı kaynaklı sorunları ve denizcilik sektörü kapsamında değerlendirmeler
Tax legislation related problems of our defence industry and assessments within the scope of maritime sector
- Tez No: 202859
- Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, Hukuk, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Marine, Law, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Vergi kanunlarının uygulamalarından kaynaklanan nedenlerle savunma ve iç güvenlik kapsamında görev yapan kurumlarımızın savunma sanayii ürünleri alımlarında dış pazara yönelmesi daha cazip olmaktadır. Bu kanunlarda söz konusu kapsamda yapılacak alımlara ilişkin istisnalar bulunsa da mevzuatlar genelinde yerli sanayimizin rekabet dezavantajını engelleyecek ve eşit rekabet imkanı verecek düzenlemeler istenilen düzeyde değildir. Savunma sanayimizin ve sektörle direkt ilgili olan denizcilik sektörümüzün vergi mevzuatı kaynaklı sorunları ve rekabet dezavantajları nedeniyle ülkemiz ekonomisi olumsuz etkilenmekte olup kaynaklarımız israf edilmektedir. Savunma sanayimizin ve denizcilik sektörünün vergi mevzuatı kaynaklı sorunları ve rekabet dezavantajları özellikle Katma Değer Vergisi, Özel Tüketim Vergisi, Gümrük Vergisi mevzuatları ve diğer özel kanunlarda yer alan vergisel bağışıklıklar kapsamında incelenerek çözüm önerileri belirlenmiştir. Savunma sanayimizin gelişimi için savunma sanayi ve denizcilik sektörü birlikte değerlendirilmeli, sektörlerin çağdaş düzeye ulaştırılması için ithalat karşısındaki vergi mevzuatından kaynaklanan rekabet dezavantajları öncelikli olmak üzere sorunları giderilmeli ve eşit rekabet imkanı sağlayacak vergisel teşvikler ivedilikle yerine getirilmelidir.
Özet (Çeviri)
Due to the reasons resulting from the applications of the tax laws, it becomes attractive for the institutions operating in the defence and internal security to turn to the external markets for the purchase of products of the defence industry. Although exemptions for the purchases to be carried out within this scope are included in the tax laws, regulations to prevent disadvantages of the internal industry and enable fair competition are not at the required level in the prevailing legislation. Because of the competitive disadvantages and tax legislation-related problems of our defence industry and maritime sector, which is directly in relation with the defence industry, our national economy is negatively affected and national resources are wasted. In this study, problems arising from the tax legislation and competitive disadvantages of our defence industry and maritime sector have been examined particularly within the scope of Value Added Tax, Private Consumption Tax, Customs Duties legislations and tax exemptions arranged under the other special laws and proposals towards the solution of these problems have been developed. In order for the development of our defence industry, defence industry and maritime sector should be evaluated together. In order to contemporize these sectors, problems should be remedied giving priority to the competitive disadvantages stemming from the tax legislation related with the import and tax incentives which will enable fair competition should be realized immediately.