Türkiye'de kılavuzluk hizmetlerinin mevcut durumu ve Avrupa Birliği giriş sürecinde yeniden yapılandırma modelinin incelenmesi
Present situation of the maritime pilotage in Turkey and examination of the restructuring model in European Community entering process
  1. Tez No: 202860
  2. Yazar: FARUK YERSEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN YÜCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, Marine
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Kılavuz kaptan, bir ülkeye gelen gemiye çıkan ilk kisi, ayrılan gemiye çıkan son kisidir. Dolayısıyla ilk ve son izlenimi verecek kisi olarak, bir anlamda ülkesinin temsilcisidir. Meslek adamı olarak ise Kılavuz kaptan, belli bir kılavuzluk bölgesi içinde geminin bir rıhtıma yanasması ve rıhtımdan ayrılması sırasında seyirle ilgili yerel ve operasyonel bilgisi ile manevra yaptırma konusundaki uzmanlık deneyimini kullanarak gemiyi sevk ve idarede bulunan kisidir. Kılavuz kaptan kendi kılavuzluk bölgesindeki özel yasal düzenlemelerden ve o bölgeye özgü kosullardan tam olarak haberdardır. Gemi Kaptanının ise bu bilgilerin hepsine sahip olması beklenemez. Kılavuz kaptan, geminin seyir durumunu etkileyebilecek bütün yerel unsurları bilir. Kuvvetli akıntılar, sıglıklar, feribot seferleri, deniz dibi tarama faaliyetleri ve diger tehlikeler bunlar arasında yer alır. Kılavuzluk yaptıgı ülkenin dilini bildiginden bu avantajını da haberlesmede kullanır. Bu çerçevede liman yetkilileri, deniz trafik hizmetleri (VTS), römorkörler, palamar personeli ve diger gemilerle önemli bir haberlesme baglantısı kurar. Kılavuzluk uzun vadede simdiye kadar bir hükümet için kendi denizlerini korumak, halkının ve deniz çevresinin güvenligini saglamak ve deniz yolu ile yapılan ticareti kolaylastırmak amacıyla saglanabilecek en etkili mekanizma olagelmistir. Etkilidir çünkü bir geminin kumanda merkezi olan köprüüstüne amacı kamu çıkarını korumak olan bir kisiyi konumlandırmaktadır. Buraya kadar verilen bilgilerin ısıgında, kılavuzluk, dünyada deniz güvenligi hizmeti olarak ve özel sektör, federasyon vb yapı ne olursa olsun mutlaka devletin gözetiminde olması gereken bir hizmet olarak kabul edilmektedir. Bu bilgiler ısıgında, kılavuzlugun Avrupa ve Türkiye deki durumu incelenmis; Türkiye'nin jeostratejik durumu da dikkate alınarak kamu agırlıklı VTS sistemleri ile entegre bir model üzerinde çalısılmıstır.
Özet (Çeviri)
Maritime pilot is the first man who embarks on foreign ships, and also the last men that disembark off ships. Therefore, he is representative of his country who gives first and last impression about his country. The maritime pilot's role is to assist the Master of a vessel during the ship's passage to and from a berth in a given pilotage area, by providing local knowledge of navigational and operational matters combined with specialist ship-handling experience. The pilot is entirely familiar with the special regulatory requirements and unique conditions that exist in his specific pilotage area, and with which the Master of the vessel cannot be expected to be fully conversant. The pilot is wholly familiar with all the local factors that might affect the navigation of the ship. These may include strong tidal flows, recent shoaling, ferry activity, dredging operations and other hazards. Maritime pilotage, by now, has been a efficient mechanism for a country who wants to protect his sea security, safety, national interests and, equivalently, who wants to facilitate his domestic sea transportation. It is efficient, so because, this mechanism places a person, whose main duty is to protect public interests, on the ship?s bridge. As we have mentioned above; it is understood that whatever structure of pilotage systems (private companies, governmental company or pilot federation) they have to be under strict governmental control. In this work, the current applications of the maritime pilotage in Turkey and Europe have been presented and a new working model, which incorporates public VTS systems, with considering Turkey?s geostrategic position, has also been discussed.