Zonguldak-Kozlu kıyıötesi sahasının sığ sismik verilerinin değerlendirilmesi
Interpretation of shallow seismic data acquired from offshore Zonguldak-Kozlu
  1. Tez No: 202862
  2. Yazar: VEYSEL PİŞKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEDRİ ALPAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deniz Bilimleri, Jeofizik Mühendisliği, Jeoloji Mühendisliği, Marine Science, Geophysics Engineering, Geological Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Jeolojisi ve Jeofiziği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Avrupa'nın yarısının ve Asya'nın bir kısmının su toplama alanı olan Karadeniz bölgesel jeoloji ve küresel olayların bir kayıtçısıdır. Karadeniz çökelleri değişik su toplama ortamlarından taşınmış olduklarından bünyelerinde bu havzaların yüksek ayrımlı iklimsel kayıtlarını da barındırırlar. Nehirler tarafından taşınan yerel depoları oluşturan deltaik çökeller bu nehirlerin girişlerinin incelenmesine olanak sağlarlar. Buzul dönemlerinde Akdeniz su seviyesi Türk Boğazlar sisteminin altına inince dünya okyanuslarıyla bağını kopartan Karadeniz bir göl halini almakta ve göl seviyesi Avrasya'nın nemli-kuru iklimleri ile salınımlar göstermektedir. Değişen su seviyeleri denizaltındaki delta aktivitesini etkiler ve çökellerde paleoşinografik şartların parmak izleri kaydedilir. Deniz seviyesinin yüksek olduğu dönemlerde Karadeniz'e tuzlu su girer ve bu şekilde oluşan yoğunluk tabakalanması oksijensiz dip sularının oluşmasına neden olur. Son çalışmalarda Karadeniz'in son buzul çağı sonunda çevresinde yaşayan insanlara ölümcül olacak kadar hızlı bir biçimde dolduğu önerilmiştir. Sismik stratigrafi prensiplerine göre delta aktivitesinde ani sonlanmalar yaratan bu tip hadiseler yansıma kesitlerinde kendilerine has biçimlenmeler yaratırlar. Dolayısıyla içlerindeki fauna içerikleri yanında Karadeniz güncel çökellerinin sismik özellikleri de, Akdeniz-Karadeniz bağlantılarının kanıtlarını yansıtabilecektir. Türkiye'nin Karadeniz sahillerinde bu amaçla yapılmış sismik çalışmalara Batı Karadeniz'de ve Sakarya deltasında rastlanmaktadır. Bu çalışmada ilgili problemlere ışık tutulması amacıyla, daha önce bu amaçla incelenmemiş bir bölge olan Zonguldak-Kozlu bölgesinde şelf alanı üzerinde MTA tarafından 1986 ve 1988 yıllarında alınmış olan sığ sismik kesitler değerlendirilmiş, bölgenin yapısal unsurları ve sismik stratigrafik özellikleri incelenmiştir. Belirlenen 4 sismik birim üst Tersiyer bir temel, bunun üzerinde deniz düzeyi değişimlerinin etkisi altında yakın kıyı ve şelf kenarında gelişen deltaik sistemler ve ince Holosen örtü tabakası şeklindedir. Bölgesel tektonik kuvvetlerin etkisi de gözlenmektedir.
Özet (Çeviri)
The Black Sea, the catch basin for river discharge of half of Europe and part of Asia, is an environmental amplifier and a recorder of events of global as well as regional significance. The sediments of the Black Sea include materials brought from a variety of watersheds, and the sediments contain high-resolution records of climate in those watersheds. Fan deposits contain localized deposits of river-borne sediment, allowing the input of different rivers to be studied. The Black Sea is isolated from the world ocean when the Mediterranean falls below the Bosporus during glacial periods, and lake levels then oscillate as a function of wet-dry cycles in Eurasia. Changing sea level affects submarine fan activity, providing an independent record of sea-level change in the Black Sea. Salt water enters the Black Sea during times of high sea level, and the resulting density stratification results in anoxic bottom waters. Recent studies have suggested that the Black Sea may have filled rapidly at the end of the last glacial period, resulting in a catastrophic filling event. Such events should be recorded in fan sediments as an abrupt termination of fan activity. Even it is well-known that the modern Black Sea, which was a paleo-lake during the last glacial age, gained its present condition following the post-glacial sea level rises, the Late-Quaternary evolution of this huge intermountain basin is still under debate. Some previous seismic stratigraphic applications for Turkish shelves are known from Trace shelf and Sakarya river delta. In this thesis, in order to clarify similar problems, shallow seismic reflection data acquired from the Zonguldak-Kozlu offshore area by MTA in 1986-1988 cruises was interpreted. Two deltaic systems overlying upper Tertiary basement and developed under the control of global sea level were defined along the near shore and shelf break, respectively; both were overlain by a thin Holocene blanket. Regional vertical movements are also responsible in this evolution.