Sedimentte petrol kirliliği tayininde ekstraksiyon tekniğinin rolü
The role of extraction techniques on the oil pollution in sediments
- Tez No: 202861
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İBRAHİM SUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deniz Bilimleri, Marine Science
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Oşinografi ve Deniz Biyolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalısmada sedimentte petrol kirliliginin tayininde yas sedimente uygulanan kurutma tekniklerinin sonuçlara etkisi incelendi. Bunun için UVF ve GC/MS aletleri kullanıldı. Tayin için TÜPRAS' tan temin edilen Rusya Federasyonuna ait yedi ham petrol örnegi referans materyal olarak kullanılmıstır. Bunların her birine ait standart egriler çizildi ve denklemleri hesaplamalarda kullanıldı. Bu denklemler kullanılarak yapılan hesaplama sonuçlarına göre sedimentteki petrol kirliligi miktarı büyük farklılıklar gösterdi. Bu bize petrol kirliligi tayininde çözümü gereken yeni problemler ortaya çıkarmıstır. Bu çalısmada sedimentin suyunu kurtarmada kullanılan yöntemler: 1-etüvde ısıtarak kurutma 2-liyofilizasyon teknigi ile kurutma 3-sodyum sülfat teknigi ile kurutmadır. Ekstraksiyon Soxhlet'te iki farklı solventle ard arda yapıldı. Sonuçlar yas ve kuru agırlık üzerinden verildi. UVF' de yapılan tayin sonuçlarında farklı kurutma tekniklerinin petrol kirliligi miktarına etkisine göre sıralama asagıdadır: Liyofilizasyon >Etüv> Sodyum sülfat Buna göre en yüksek petrol kirliligi liyofilizasyon teknigi uygulamasında görüldügü için bu teknigin uygun bir metot oldugu tespit edilmistir. GC/MS' te yapılan tayinde sedimentte farklı kurutma tekniklerinin petrol komponentlerinin kaybı üzerindeki rolü incelenmistir. Uygulanan degisik tekniklerde petrol komponentlerinin cins ve miktar kaybının farklı oldugu saptanmıstır. GC/MS analizi sonunda bulunan aromatik komponentlerin sayısı: TRK 13 TRK 14 Susuz sodyum sülfat 41 31 Etüv 70 51 Liyofilizasyon 67 37 Sedimentte petrol kirliliginin kuru agırlık üzerinden hesaplanmasının uygun oldugu tespit edilmistir. Yas uygulamada sedimentin içerdigi su miktarının her zaman esit olmaması dolayısı ile bulgularda büyük farklılıklar ortaya çıkmaktadır. Sedimentte yapılan ekstraksiyon sonucu ele geçen ekstraktın, distilasyon tekniginin de sonuca etki ettigi saptanmıstır. Bu sebepten rota evaparatörün kullanılması halinde sonuçta kaybın fazla oldugu tespit edilmistir.
Özet (Çeviri)
In this study the effects of drying techniques on oil pollution levels of sediments are discussed. The analyses were performed using UVF and GC/MS instruments and related methodologies. The standard curves were calculated using crude oil from Russia, as obtained from the TUPRAS refinery. The results indicated that amount of oil on sediments varied depending on the standard equations calculated. The drying technique used are;1-Heating in oven 2-Freeze drying 3-Addition of sodium sulfate anhydrous. Oil extraction was carried out in duplicate on Soxhlet apparatus using different solvents. The results are given as dry and wet weight of the sediment. UVF results of oil pollution depending on the drying techniques are as followed; Freeze drying> oven> sodium sulfate anhydrous. The loss of oil amount is very low in freze drying technique. The affect of different drying techniques on the loss of oil components in sediments (as depicted by GC/MS) showed differences in aromatic compounds. TRK 13 TRK 14 Sodium sulfate anhydrous 41 31 Oven 70 51 Freeze dried 67 37 Results indicated that aromatic compounds are better preserved in freeze drying technique. The final calculations are made on both wet and dried sediments and it is concluded that dry sediment results are better since water amount in sediments display a great variation. The distillation efficiency of Soxhlet was also questioned and it is seen that the rota evaporator maintained a greater percent of oil components than ordinary distillation techniques.