Muğla ili ve ilçelerinde kıyı alanları yönetim planlaması
Province Muğla and its districts coastal zone management
  1. Tez No: 202863
  2. Yazar: İBRAHİM UZAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deniz Bilimleri, Marine Science
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Kıyı alanları tarihi süreç içersinde toplumlar için çekici alanlar olmus, insanlar tarih boyunca öncelikle kıyı alanlarında yerlesmis, uygarlıkları ve kentleri kıyı bölgelerinde kurmuslardır. Kıyılardaki doğal kaynaklar, toplumun ekonomik ve sosyal gelismesine imkân sağlamakta, ülkenin kalkınmasında önemli roller üstlenmektedir. Türkiye yaklasık 8333 km lik deniz kıyısına sahip olup kıyı illerimizden. Muğla ili ilçeleri ile birlikte yaklasık 1124 km lik kıyı seridine sahiptir. Muğla ili kıyı alanlarının doğal yapısının, sosyo-ekonomik olarak uygun kosullar tasıyan zengin doğal kaynak potansiyeline sahiptir. (Ölüdeniz-Marmaris-Bodrum vb.) Sağladığı avantajlar nedeniyle diğer kıyı bölgelerinden ayrı olarak kentlesme, sanayi, ulastırma, turizm ... vb. ekonomik ve toplumsal, birbirleriyle rekabet halinde olan ulusal ve uluslararası faaliyetler için çekim merkezi olmustur. Dolayısıyla Muğla ili duyarlı kıyı ekosistemleri, kıyılarda yoğun gelisme baskısı altındadır. Bu sorunların temelinde kıyı alanlarının amaç dısı kullanım sekli ortaya çıkmaktadır. Bu tez çalısmasında Muğla ili ve ilçeleri kıyı alanlarının kullanım ve gelisiminin sürdürülebilir olarak devamının sağlanabilmesi için gerekli olan planlama yaklasımı, soruların analizi ve çözüm önerileri incelenmistir.
Özet (Çeviri)
During the historal process, coastal zone were attractive places for societies, people before all else got established in those areas and also they assembled the civilizations and cities is coastal zone. The natural sources is shores provide oppotunity to society to develop economically and socially and play important roles in country?s improvement. Turkey has appoximately 8333 km sea coast, and a shore city, Muğla, has approximately 1124 km coast streamer including its districts. The city Muğla?s coastal areas have a potintial of natural source that is suitable conditions or socio-ekonomic situatiens. Because of this, it became a center for national and international activities, since it had some economik and social advantages like urbanisation, industrilization, transportation and turism. Consequestly, the city Muğla is under dense development pressure that consist of sensetive coastal ecosystems. In this thesis research; planning approach, problem analysis and solution suggestions were invastigated to provide contuncity of usage and improvement of coastal regions of Muğla and its districts.