Türk limanlarında gemilerden oluşan deniz kirliliğini önleme konvansiyonu (MARPOL 73/78) gereklerine uygun atık alım tesisi kurulması, işletimi ve yönetimi için model geliştirilmesi
Developing port reception facility model in the Turkish ports for establish and management sufficent for international convention for the prevention of pollution from ships
- Tez No: 202875
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLER BİLEN ALKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Deniz Bilimleri, Denizcilik, Marine Science, Marine
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Deniz yolu ile yapılan petrol tasımacılıgının 20. yüzyılın basından itibaren artması sonucu gemiler yolu ile deniz kirlenmesi problemi ortaya çıkmıstır. Gemilerden olusan deniz kirliliginin önüne geçmek için çesitli uluslararası ve bölgesel sözlesmeler yapılmıstır. Bunlardan en önemlisi 1973 tarihli Gemilerden Olusan Deniz Kirliligin Önlenmesi için Uluslararası Konvansiyon (MARPOL 73/78)'dur. Bu konvansiyonun üye ülkelere getirdigi yaptırımlardan biriside limanları ve tanker terminallerinde atık alım tesislerini kurma zorunlulugunu getirmesidir. Fakat ne yazık ki bu yaptırımın kabul edilmesi üzerinden 20 yıl geçmesine ragmen Türkiye'de dahil olmak üzere üye ülkelerin çogu bu kuralın gereklerini tam olarak yerine getirememis, limanlarda ve terminallerde atık alım tesisleri tamamlanmamıstır. Bu Doktora Tezi çalısmasında, atık alım tesisini hiç kuramamıs veya eksiklerini giderememis liman ve terminallere model olusturulması amaçlanmıstır. Model, dört ana bölümden olusmakta ve her bölüm alt bölümlere ayrılmaktadır. Planlama, Dizayn ve Uygulama, sletme ve Analiz ve Degerlendirme dört ana bölümdür. Modellemenin ilk safhasını olusturan Planlama, Hukuksal slemler, Fizibilite Çalısmaları ve Karar verme ve gelistirme alt bölümlerinden olusmaktadır. Tezin bu bölümünde atık alım tesisi yer seçimi ve atık kapasite tahminin alt baslıklarında çok kriterli karar verme yöntemleri ve yapay sinir agları gibi farkli yöntemler denenmis ve sonuçlar elde edilmistir. Modelin ikinci safhasını olusturan Dizayn ve Uygulama ise iki alt bölümden olusmakta, bunlar Dizayn ve Mühendislik ile nsa ve Uygulamadır. sletme safhası ise dört alt bölüme sahiptir; Ücretlendirme, Atıkların Toplanması ve Depolanması, Atıkların Temizlenmesi ve Geri Kazanım/Son Ürünler. Modelin son safhasını olusturan Analiz ve Degerlendirme, Verimlilik Analizi ve Çevre Güvenligi adı altında iki alt bölüme sahiptir. Tezin ikinci bölümünde olusturulan atık alım tesisi modeli, zmir Alsancak Limanına uygulanmıs ve elde edilen sonuçlar tezin son kısmında degerlendirilmistir.
Özet (Çeviri)
The world was intorduced to a new term that is called ?Marine Polution? in early of 20th century, by the time carriage of crude oil had just started. To prevent marine pollution, some international and regional agreements have been signed. Among those agreements, the most signifcant agreement is MARPOL 1973/1978. One of the significant enforcement of this agreement over the member states is the obligation of having established Port Reception Facilities in ports and tanker terminals. In spite of the mentioned enforcement, not too many member states kept promise to establish those facilities including Republic of Turkey up until now. In this project, the main objective is to support the ports that has never have a facility or the ones miss equipments and knowledge. This project aims to be a good resource for those ports in order to let them built facilities or renew the exsisting facility. Planning, managing, executing and the envrionmental impact of the facility are taken into account in order to establish a Port Reception Facility. The model that we develop in this project consists of four main processes that are planing, designing and managing, analyzing or reviewing processes. Every single mentioned processes in the above have their own topics to analysis the conditions more effectively. Planning is the first step that has three different steps such as feasiblity, legal and decission process. Designing and executing of the model consists of two secondary steps. Those steps are engineering and constructing of the facility. Management of the facility has four secondary steps such as; Terms of payment, collection and storage of the waste, and the recycle process of the waste in order to get the final product. The last stage of the model is analysis and review process that includes SWOT analysis and environmental impact precautions. In the next chapters of the project, this Port Reception Facility model is applied to the Port of Izmir. Results of the application is given at the end of the project.