Karadeniz deniz güvenlik politikası
Black Sea maritime security policy
- Tez No: 202874
- Danışmanlar: PROF. DR. NECMETTİN AKTEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 366
Özet
Karadeniz, özellikle geniş Avrupa Atlantik güvenliği bağlamında, artan bir önem kazanmaktadır. Ana nedenler iki kelimede saklıdır: enerji ve güvenlik. Son on yıl boyunca Karadeniz dünyanın en önemli enerji koridorlarından biri olmuştur. Bunun sonucu olarak, Karadeniz enerji koridorunun güvenliğini sağlamak hem global hem de bölgesel açıdan en önemli faaliyet alanlarından biridir. Ancak, artık enerji koridoru haline gelmiş olan Karadeniz'de başta terörist faaliyetler olmak üzere her türlü yasadışı faaliyetin risk durumundan tehdit durumuna dönüşümünü engellemek için caydırıcı tedbirlere ihtiyaç vardır. Bu çerçevede, Karadeniz deniz güvenliğine olarak, deniz alanı ile ilgili olarak Karadeniz'e kıyısı olan bütün devletler arasında koordinasyon ve tam bir iş birliği gerçekleştirilmeli ve deniz güvenliğinin bölünmezliği prensibinden hareketle bölgedeki deniz güvenliği Avrupa Atlantik güvenlik sistemi ile eş güdüm içinde olmalıdır. 11 Eylül 2001 tarihindeki terörist saldırılar, denizlerde yeni bir çağın başlamasına neden olmuştur. ?Maritime Safety? (Denizde Emniyet) kavramı yanında ?Maritime Security? (Denizde Güvenlik) kavramı oluşmuştur. Karadeniz'de Türkiye'nin girişimiyle başlatılan BLACKSEAFOR ve Karadeniz Uyumu (BLACKSEA HARMONY) harekatı Karadeniz deniz güvenliğine çok büyük katkı sağlamaktadır. Bölge dışı güçlerin (ABD, AB, NATO gibi) Karadeniz'e artan ilgileri halen direk veya dolaylı yollardan devam etmektedir. Artan bu ilginin görünmeyen nedenleri görünen nedenlerinden çok daha fazladır. ABD ve NATO Karadeniz'e çıkabilmek için Montreux'un değiştirilmesi dahil bütün yolları bir plan dahilinde denemektedir. Karadeniz'in Deniz Güvenliği'ni ilgilendiren en önemli husus Montreux sözleşmesidir. Sözleşme 70 yıl içinde boğazlardan geçişi düzenleyen hukuki bir enstrüman olmaktan çıkmış, Karadeniz'in deniz güvenlik rejimini oluşturmuştur. Sözleşmenin mevcut haliyle korunması yönünde politikaların uygulanmasına devam edilmesinin ve gelecekte oluşabilecek olaylara karşı alternatifli politikalar ve stratejiler üretilmesinin gerekli olduğu değerlendirilmektedir. Karadeniz güvenliği konusunda, Türkiye tarafından izlenmekte olan politikanın odak noktasını, bölgesel ve uluslararası boyutların, geniş Avrupa-Atlantik bölgesi çerçevesinde bir bölünmeye yol açılmadan ve Karadeniz'in, geniş çaplı bir ihtilaf bölgesi haline dönüşmesine meydan verilmeden birleştirilmeye çalışılması oluşturmaktadır. ?Karadeniz Deniz Güvenlik Politikası?, Karadeniz'in güvenliği kapsamında mevcut tüm sorunlar incelenerek tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Blacksea, especially in the context of wide Euro-Atlantic security, is gaining an increasing importance. The main reasons are hidden in two words; energy and security. In the last decade Blacksea has become one of the most important energy corridors in the world. Consequently, providing security in Blacksea energy corridor is one of the most important operation area both globally and regionally. But, in order to prevent illegal activities constituting risk, especially terrorist activities in the Blacksea energy corridor, turn into threat, deterrent precautions are needed. In this context, full cooperation and coordination connected with maritime domain amongst the Blacksea littorals should be achieved and realizing that maritime security is indivisible maritime domain security in the region should be coordinated with Euro-Atlantic security system. Due to the terrorist attacks on 11 September 2001, a new era started at seas. Maritime Safety is replaced by Maritime Security. BLACKSEAFOR and BLACKSEA HARMONY initiated in Blacksea by Turkey contribute a great deal to maritime domain security in the Blacksea. Outer region forces? (USA, EU and NATO) increasing interest to Blacksea continues directly or indirectly. Invisible causes of this increasing interest are a lot more than the visible ones. USA and NATO are trying all means, including changing Montreaux, in order to get to Blacksea. The most important factor connected with maritime security in Blacksea is the Montreaux Convention. In the last 70 years, the Montreaux Convention, changed from being a legal instrument arranging passage through the Straits to a maritime security regime in Blacksea. Therefore, continuing to implement policies aiming to utilize the convention with existing conditions and producing policies and strategies with alternatives for the future, are deemed necessary. The focus of the policy followed by Turkey towards Blacksea security is to combine regional and international dimensions without preventing a split in the wide Euro-Atlantic region and without preventing Blacksea to become a wide conflict zone. In the context of Blacksea security, to determine a ?Blacksea Maritime Security Policy? by investigating all problems is strived.