Standart düz kollektörlü güneşli su ısıtma sistemleri ile vakum tüplü güneşli su ısıtma sisteminin verim ve performanslarının Karabük ili şartlarında deneysel olarak karşılaştırılarak incelenmesi
Empirical comparison analysis of efficiency and performance of standard flat collector solar water heating systems and evacuated vacuum tube solar water heating systems under conditions of Karabük province
  1. Tez No: 202876
  2. Yazar: RAMAZAN DÜNDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ETEM SAİT ÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalısmada, vakum tüplü günesli su ısıtma sistemi ile standart düz (ahsap kasalı ve cam kasalı) kollektörlü günesli su ısıtma sisteminin performans ve verimleri deneysel olarak ayrı ayrı arastırılmıstır. Yapılan çalısmada, piyasada hazır olarak kullanıcıya sunulan vakum tüplü kolektörlerden alınarak, günesli su ısıtma sistemine tespiti yapılmıs ve buna es yüzey alanına sahip standart düz yüzeyli ahsap kasalı ve cam kasalı kollektörler imal edilerek, digeriyle aynı özelliklere sahip günesli su ısıtma sistemine monte edilerek ayrı ayrı deneyler yapılmıstır. Yapılan deneyler sonucunda alının verilere göre, vakum tüplü günesli su ısıtma sisteminin diger sistemlere göre, performans ve veriminin yüksek oldugu, ayrıca diger sistemlerin çalısmadıgı düsük ısınım degerlerinde, vakumlu sistemin çalıstıgı buna baglı olarak her mevsim kullanılabilecegi, düsük çevre sıcaklıklarında antifriz kullanımına gerek olmayacagı sonucuna ulasılmıs, vakumlu kollektör?ahsap kasalı kollektör ve vakumlu kollektör?cam kasalı kolektöre ait depo suyu sıcaklıkları, ortam sıcaklıgı ve ısınım siddeti ölçülerek nümerik bulgular neticesinde kolektörlere ait verim egrileri çıkartılarak karsılastırılmalar yapılmıstır. Sonuç olarak vakumlu tip kolektör istenen amacı gerçeklestirdigi görülmüstür. Anahtar Sözcükler : Günes Kollektörleri, Vakum tüplü günes kollektörleri Bilim Kodu : 626.11.01
Özet (Çeviri)
In this study, performance and efficiency of evacuated vacuum tubular solar water heating system and standard trough (wooden cased and glass cased) collector solar water heating system were empirically and separately investigated. In this study, ready to use vacuum tubular collectors on the market were taken and fixed to the solar water heating system and flat wooden cased and glass cased collectors having equivalent surface area were manufactured and these were installed to the solar water heating system having the same features with others and separate experiments were carried out. According to the data obtained from the experiments, evacuated vacuum tube water heating system had higher performance and efficiency than other systems; furthermore, vacuum system operated in low ambient temperatures where other systems did not operate and thus it can be used in every season; it was found out that there would be no need to use antifreeze in low ambient temperature; storage water temperatures of vacuum collector ? wooden cased collector and vacuum collector ? glass cased collector, ambient temperature and radiation were measured and efficiency curves of collectors were drawn and compared in accordance with the resulting numeric findings. As a conclusion, it is observed that vacuum type collectors fulfill the objective. Key Words :Solar collectors, Evacuated vacuum tubular collectors Science Code : 626.11.01