Mikroalaşımlı çeliklerin mikro yapısını değiştirerek işlenebilirliğinin incelenmesi
An investigation into the machinability of microalloyed steels by changing their microstructure
- Tez No: 202944
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİL DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalısmada, 30MnVS6 mikroalasımlı çelikten hazırlanan is parçaları fırında, kumda, yagda, suda ve havada sogutularak islenebilirlik deneyleri yapılmıstır. Deneyler tornalama metoduyla dört farklı kesme hızı (90, 120, 150 ve 180 m/dak) üç farklı ilerleme miktarı (0,1, 0,15 ve 0,2 mm/dev) ve 1 mm talas derinliginde sogutma sıvısı kullanılmadan yapılmıstır. Uygulanan ısıl islemler is parçalarının mikroyapılarını ve sertliklerini degistirmistir. Farklı mikroyapıların ve sertliklerin kesme kuvveti ve yüzey pürüzlülügüne etkileri arastırılmıstır. Soguma hızı fırında, kumda ve havada yavas oldugu için perlitik ve ferritik fazlarda büyüme görülmüs bu da is parçasının sertligini düsürmüstür. En iyi yüzey pürüzlülük degerleri havada, kumda ve fırında sogutulan is parçalarında görülmüstür. Suda ve yagda sogutulan is parçalarının islenmesinde kesici takımlar hızlı asındıgında kesme hızlarında beklenen kesme kuvvetleri degerleri olusmamıstır. Anahtar Sözcükler : Mikroalasımlı Çelik, slenebilirlik, Kesme Kuvveti, Yüzey Pürüzlülügü
Özet (Çeviri)
In this study, 30MnVS6 microalloyed steel workpieces were cooled in furnace, sand, oil, water and air and then machining tests were carried out on them. The machining tests were carried out at four different cutting speeds (90, 120, 150 and 180 m/min), three different feed rates (0.1, 0.15 and 0.2 mm/rev) and 1 mm depth of cut without using cutting fluid. The heat treatments applied to the workpieces changed their microstructures and hardness. The effect of different microstructure and hardness on cutting force and surface roughness were investigated. Due to lower cooling rates in furnace, sand and air, pearlitic and ferritic phases were seen to increase and this, in turn, reduced workpiece hardness. The best surface roughness values were obtained for air, sand and furnace cooled workpieces. Water and oil cooled workpieces resulted in rapid tool wear and therefore the expected cutting force values were not obtained. Key Words : Microalloyed Steel, Machinability, Cutting Froce, Surface Roughness