Elektronik olarak üretilen dalga şekilleri altında manyetik aygıtlarda meydana gelen ilave demir kayıplarının araştırılması
Investigation of additional iron losses under electronically generated voltage waveforms in magnetic devices
  1. Tez No: 202983
  2. Yazar: MEHMET ŞİMŞİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEDİM TUTKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Elektrik makineleri birçok endüstriyel uygulamada yaygın biçimde kullanılan en önemli elektromanyetik aygıtlardır. Özellikle asenkron motorlar, endüstride birçok is makinesinin tahrik edilmesinde veya harekete geçirilmesinde en çok kullanılan motor türü olarak bilinmektedir. Ancak elektrik makinelerinin enerjilendirilmesinde meydana gelen kayıplar, enerji verimliliginin giderek önem kazandıgı günümüzde üzerinde durulması gereken bir konu olarak kendini göstermistir. Elektrik makinelerindeki kayıplar, bakır kayıpları ve demir kayıpları (manyetik kayıplar) olarak ikiye ayrılır. Bu çalısmada, öncelikle manyetik kayıpların tanımı yapılmıs, çesitleri açıklanmıs, sebepleri yorumlanmıstır. Manyetik malzemelerin özelliklerine deginilmistir. Elektromanyetik teorinin temellerini olusturan denklemler ile Faraday ve Maxwell denklemleri açıklanmıstır. Ayrıca deneylerde kullanılan toroidal nüvenin teknik özellikleri anlatılmıs, manyetik devre büyüklükleri hakkında bilgi verilmistir. Manyetik kayıplar, diger bir degisle demir kayıpları ve bu kayıpların çesitleri hakkında bilgiler verilmistir. Çalısmada dıs çapı 60 mm, iç çapı 50 mm. olan 0.3 mm kalınlıgında, %3 Si-Fe, manyetik olarak yönlendirilmemis elektrik çeliginden yapılmıs, 690 primer sarım sayısı, 345 sekonder sarım sayısı olan sargıları 1 mm. çapında bakır telden sarılmıs, 1:2 dönüstürme oranına sahip serit sargılı toroidal nüve kullanılmıstır. Deneysel verilerden elde edilen ölçümlerin güvenilirligini korumak için tüm deneylerde aynı test cihazları ve yukarıda özelligi verilmis olan 1.3 kg agırlıgındaki toroidal nüve kullanılmıstır. Toroidal nüvenin primer sargılarına degisik frekanslarda üçgen, sinüzoidal ve kare dalga seklinde gerilimler uygulanmıstır. Devrede, 0.5, 0.7, 1.0, 1.3, 1.5, ve 1.7T manyetik akı yogunlugu degerlerini elde edebilmek için güç kuvvetlendiricisi yardımıyla gerekli gerilim degerleri ayarlanmıstır. Çalısmada demir kayıplarının degisik frekans ve degisik dalga sekillerine göre davranısları gözlemlenmistir. Son olarak, elde edilen deneysel sonuçlar ve degerler bu tez çalısmasının ilgili yerlerinde verilmistir. Anahtar Sözcükler : Elektrik Çelikleri, Manyetik Aygıtlar, Demir Kayıpları, Sinüzoidal Olmayan Dalga Sekilleri, Sargılı Toroidal Nüveler.
Özet (Çeviri)
Electrical machines are the most important magnetic devices commonly used in many industrial applications. Among them, asynchronous motors are widely employed to produce mechanical power for several work machines. However, when PWM inverter supplies are used to energize these motors mainly attributed to for controlling their speed, additional losses occur in motors? laminated stators cores. These losses in electrical machines are copper losses and iron losses from electrical aspect. In this study we first focused on an increase on iron losses and characteristics of magnetic losses were investigated. In edition, fundamentals of electromagnetic theory such as Faraday?s and Maxwell?s equations and properties of the toroidal core used in this measurement system are explained in detail. The toroidal core used in the measurement system, has 50 mm. inner and 60 mm outer diameters and wound from 3% Si-Fe laminated electrical steel with 0.3 mm thick. It is also wired by 0.3 mm thick laminated copper wire and number of turns for primary and secondary are 690 and 345 respectively. The weight of the core measured is 1.3 kg for calculating specific losses. During the experiments, the flux density varied from 0.5T to 1.7T, 25, 50, 75 and 100 Hz. The magnetic core was energized by the three voltage excitations such as sinusoidal, square and triangular voltage waveforms at the above frequency range. Under each voltage excitation, the measured magnetic losses were compared with each other at the same conditions. The results indicate that an increase in magnetic losses is mainly attributed to magnetization process in electrical steel and the form factor of voltage waveform. Key Words : Electrical Steels, Magnetic Devicees, Iron Losses, Non-Sinusoidal Waveforms, Wound Toroidal Cores.