Genç basketbolcularda proprioseptif eğitimin ayak bileği yaralanmalarından korunmada etkisinin incelenmesi
The affect of proprioceptive training prevention of ankle injuries in the young basketbol players
- Tez No: 203028
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİN ERGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmada proprioseptif duyunun eğitimiyle eklem stabilitesini geliştirmeye yönelik egzersizleri yapan basketbolcularla, kontrol grubu arasındaki farkı değerlendirmek ve yaralanma üzerine koruyucu etkiyi incelemek amaçlanmıştır. Bu amaçla deney grubu toplam 50 defa günde 15 dakikalık döngüsel proprioseptif eğitim antrenman programı yapmıştır. Çalışma, TED Ankara Koleji ile Büyük Kolej deneysel ve Çankaya Belediyesi kontrol olmak üzere, yıldız takımlarda basketbol oynayan 14-16 yaş grubu; gönüllü 17 erkek basketbolcuda gerçekleştirilmiştir. Denge değerleri; Tümer Elektronik tarafından üretilen prototip cihaz ile ölçülmüştür. Cihaz x ve y eksenlerinde hareket değişimlerini açısal olarak kaydedecek şekilde tasarlanmıştır ve hareket değişimini zaman içindeki toplam miktarı değerlendirmelere alınmıştır. Bulgular incelendiğinde; genel olarak, deney grubunda %42,5 ve kontrol grubunda ise %24,1 düzeyinde bir gelişim ortaya çıkmıştır. Deney grubunda ön ve son testler arasındaki dönemde sadece 4 (1 diz + 3 ayak bileği = %33,33) kişi yaralandığı halde denge değerleri açısından istatistik farklılık saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
This study has been designed to investigate the effect of neuromuscular training on the development of balance and injury prevention in young basketball players. The subjects had been asked to apply a fifteen minutes circuit exercise model of neuromuscular training in total 50 days throughout a basketball season and closely observed by the coach. TED Ankara Koleji, Büyük Kolej young basketball players served as subjects in the experimental group wheras Çankaya Belediyesi players were controls. The age range of the subjects were between 14-16 and the total number was 17 due to dropouts. Balance was evaluated by a prototype device produced by Tümer Electronic, Ankara. The device is able to detect the sway in x and y axis on a wobble board like platform and record the changes. The cumulative changes were then calculated as integral and expressed as the total amount of change. The results showed that there was 42,5 % development in the experimental group whereas the controls showed only 24,1 %. Four players suffered from lower extremity problems in the experimental group between the first and the second tests.