Böbrek transplantasyon hastalarında LDL'nin oksidasyona yatkınlığı
The susceptibility of LDL to oxidation in renal transplant recipients
- Tez No: 203102
- Danışmanlar: PROF.DR. SERPİL NEBİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Böbrek transplantasyonu, renal hastalıgın son safhasında olan hastalar için tercih edilen bir tedavi yöntemidir. Son yıllarda basarısı gittikçe artmakla birlikte, transplantasyonu takip eden dönemlerde transplant alıcılarında yaygın bir ateroskleroz riski söz konusudur. Okside LDL'nin köpük hücre olusumu yolu ile aterosklerozda rol oynadıgı bilinmektedir. Çalısmamızda, böbrek transplantasyon hastalarında, transplantasyondan sonraki dönemde LDL'nin oksidasyona yatkınlıgı ve LDL yag asiti düzeylerinde oksidasyona baglı olarak olusan degisimin izlenmesi amaçlandı. Transplantasyon sonrasında immunsupresif amaçla Siklosporin (CsA) verilen yedi hasta ile Tacrolimus (FK 506) verilen dokuz hasta inceleme grubumuzu olusturdu. Hastalar transplantasyon öncesinden baslayarak transplantasyondan sonraki ilk dört ay takip edildi. Bu hastalara böbreklerini veren yedi donör de kontrol grubumuzu olusturdu.
Özet (Çeviri)
Renal transplantation is the preferred renal replacement therapy for patients with endstage renal disease. Along with its increasing success, atherosclerosis is a common risk factor for patients after transplantation. It?s known that oxidized LDL plays an important role in development of atherosclerosis via foam-cell formation. In our study, we aimed to investigate the changes in oxidative susceptibility of LDL and the alteration in fatty acid levels of LDL depending on oxidation in renal transplant recipients after transplantation. Seven transplant recipient who used Cyclosporine (CsA) for immunosupresive therapy after transplantation and nine transplant recipient treated with Tacrolimus (FK 506) formed our study group. We followed up patients for four months. Our control group consist of donours of seven patients.