Ailesel akdeniz ateşi atak ve ataksız dönemde yeni iki inflamatuar belirteç resistin ve visfatin seviyelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of two new inflammatory markers, resistin and visfatin levels, in familial mediterrenean fever at attack and attack-free period
  1. Tez No: 203142
  2. Yazar: BÜNYAMİN KISACIK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MERAL ÇALGÜNERİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, Rheumatology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Giriş: Ailesel Akdeniz Ateşi (AAA) Sefardik Yahudiler, Türkler, Araplar ve Ermeniler gibi belirli etnik gruplarda görülen otozomal resesif bir hastalıktır. Tekrar eden ateş ve serozit (peritonit, plörit, perikardit) ataklarıyla karakterizedir. Akut batınla gelen hastalarda AAA atağı ile akut apandisitin ayırımı zordur. AAA patagonezinde çeşitli sitokinler yer almaktadır. Resistin ve visfatin bir adipokin olup romatoid artrit gibi hastalıklarda inflamasyonu gösteren yeni bir inflamatuar belirteçtir. Bu çalışmada AAA olan hastaların atak ve ataksız dönemi ile akut apandisit hastalarının resistin ve visfatin seviyelerini karşılaştırmayı amaçladık. Hastalar ve Metod: Çalışma 3 gruptan oluşuyor: Grup 1: 31 atak dönemindeki AAA hastası (E/K: 14/17); Grup 2: 27 ataksız dönemdeki AAA hastası (E/K: 9/18); and Grup 3: 29 akut apandisit hastası (E/K: 16/13). Tüm hastalara eritrosit sedimentasyon hızı (ESR), tam kan sayımı, C-reaktif protein (CRP), fibrinojen, resistin, visfatin, interlökin-1, 6 ve 10, tümör nekrozis faktör-? ve interferon-? seviyeleri değerlendirildi. Sonuçlar: Her üç grubun ortalama yaşları arasında anlamlı bir fark yoktu (ortalama yaşlar sırasıyla; 30.1±9.6, 30.3±8.6 ve 29±8.6). Grup 1 ve 2 karşılaştırıldığında; resistin, ESR, CRP, lökosit, IL-6 ve TNF-? seviyeleri grup 1 de belirgin olarak yüksekti. Grup 1 ve 3 karşılaştırıldığında; ESR ve TNF-? seviyeleri grup 1 de belirgin olarak yüksekti; IL-6 ve lökosit seviyeleri grup 3 te artmıştı fakat visfatin ve resistin seviyeleri her iki grupta benzerdi. Her üç grup arasında visfatin seviyeleri arasında anlamlı bir fark bulunmadı. Tartışma: Resistin seviyeleri AAA ataklarının ayırımında faydalı bir testtir, fakat akut apandisit ile AAA atak ayırımında yeri yoktur. Visfatin ölçümünün ne AAA atak ve ataksız dönem ayırımında ne de AAA atak ile akut apandisit ayırımında ek bir bilgi vermemektedir. Diğer testler karşılaştırıldığında ESR ve TNF-? AAA atağı lehinde; lökosit ve IL-6 akut apandisit lehinde yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Background: Familial Mediterranean fever (FMF) is an autosomal recessive disease which predominantly affects certain ethnic groups mainly Sephardic Jews, Turks, Arabs and Armenians. The disease manifests as recurrent attacks of fever and serositis (peritonitis, pleuritis and percarditis). Differential diagnosis of an attack of FMF with appendicitis could be difficult in patients presenting with acute abdomen. It has been considered that miscellaneous cytokines take part in the pathogenesis of the FMF. Resistin and visfatin are adipokines that are new markers of inflammation in rheumatoid arthritis. In this study we aimed to investigate resistin and visfatin levels of patients with FMF (attacks and attack-free period) and acute appendicitis. Patients and Methods: The study involves 3 groups: Group 1: 31-FMF patients at attacks- (M/F: 14/17); Group 2: 27 FMF patients at attack free period (M/F: 9/18); and Group 3: 29 acute appendicitis patients (M/F: 16/13). In addition to erytrocyte sedimentation rate (ESR), complete blood count, C-reactive protein (CRP), fibrinogen, resistin, visfatin, interleukin-1,6 and 10, tumor necrosis factor-? and interferon-? levels are determined in all groups. Results: There was no difference in means of age between three groups (mean ages were 30.1±9.6, 30.3±8.6 and 29±8.6 respectively). In the comparison of Group 1 and 2, resistin, ESR, CRP, leucocyte, IL-6 and TNF-? levels were significantly higher in Group1. In the comparison of Group 1 and 3, ESR and TNF-? levels were elevated in Group 1; IL-6 and leucocyte levels were increased in Group 3 but visfatin and resistin levels were similar in these groups. No significant difference was found in visfatin levels of three groups. Conclusion: Resistin level could be a useful test in diagnosis of attack in FMF patients but not in differential diagnosis of acute appendicitis. Measuring visfatin levels would not give additional information neither attact and attack free nor FMF attack and appendicitis. On the other hand increase of ESR and TNF-? is favorable to FMF-attack; and elevation of leucocyte count and IL-6 is favorable to acute appendicitis.