İnmemiş testis nedeniyle cerrahi tedavi görenlerde skrotuma indirilebilme ve fertiliteye etki eden parametreler
Factor effecting surgical descend of cryptorchid testis and parameters effecting fertility of patients who had surgical treatment of cryptorchidism
- Tez No: 203141
- Danışmanlar: PROF.DR. F. CAHİT TANYEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
İnmemiş testisli hastaların bulgularını incelemek, erişkin dönemlerdeki fertilite durumlarını saptamak ve testisin skrotuma indirilebilmesi ile erişkin dönemdeki fertilite durumunu etkileyen parametreleri açığa çıkarmak amacıyla 1976- 2004 arasında inmemiş testis nedeniyle ameliyat edilen 361 hasta retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Hastaların dosyaları taranarak muayene, ameliyat ve kontrol verileri toplanmış, bu hastalardan 18 yaşın üzerindeki 167 hastaya anket formu gönderilerek doldurmaları istenmiştir. Bu hastalar sperm analizi ile hormon incelemesi için çağrılmıştır. 13 hasta anket formunu doldurmuştur. Çağrıyı yanıtlayan 9 hastaya sperm analizi yapılmış, FSH, LH, testosteron, serbest testosteron düzeyleri saptanmıştır. Hastaların %33,8'inde inmemiş testise eşlik eden anomali bulunmuştur. Ameliyattaki testis boyutu ile ameliyat yaşı arasında anlamlı bir ilişki saptanmıştır (p=0,001).
Özet (Çeviri)
361 patients who had been operated for cryptorchidism between 1976 and 2004, were examined retrospectively to define findings of cryptorchidism, factors effecting surgical descend of cryptorchid testis, cryptorchid patients fertility status and parameters effecting fertility. The data of representing physical examination, surgical findings and physical examination at follow-up were gathered from patients? files. The patients over 18-year-old, total of 167 patients, were sent a questionnaire and recalled for semen analysis and serum hormone level examination. Thirteen patients answered questionnaire. Nine patients accepted semen analysis and serum FSH, LH, testosterone and free testosterone level examination. Total of 33.8% of patients has one or more associated anomalies. Between the patients with normal sized testis and the patients with smaller than normal sized testis there was statistically significant difference according to age was determined (p=0.001).