Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi kliniğinde uygulanan açık ve laparoskopik kolesistektomilerin karşılaştırılması
The comparison of laparoscopic and open cholecystectomies performed in the department of General Surgery of Trakya Universty Medical School
  1. Tez No: 203183
  2. Yazar: DOĞAN ALBAYRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ HOŞCOŞKUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmamızda; kliniğimizde kolesistektomi uyguladığımız olguların morbidite ve mortalite oranlarının belirlenmesi ve mortalite ve morbiditeye etkisi olan faktörlerin ortaya konulması ve karşılaştırılması amaçlanmıştır. Ocak 2002 ve Haziran 2008 tarihleri arasında Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı kliniğinde kolesistektomi uygulanan 802 (511 kadın, 291 erkek; ort. yaş 54,4; dağılım 14?89) hasta çalışmaya dâhil edildi. Hastalar uygulanan ameliyat tekniğine göre laparoskopik kolesistektomi uygulananlar (Grup I) ve açık kolesistektomi uygulananlar (Grup II) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Grup I' de toplam 483, Grup II' de ise 319 hasta mevcuttu. Grup I ve Grup II arasında komplikasyonlar ve mortalite oranları açısından istatistiksel olarak anlamlı fark olmadığı tespit edildi (p>0,05). Dörtyüzseksenüç hastanın 24 (% 5)' ünde açığa geçildi. Açığa geçilme nedenleri içerisinde yapışıklıklar (% 4) ilk sırayı almaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to find out the morbidity and mortality rates for the patients who underwent open or laparoscopic cholecystectomy, and to introduce and compare the factors of mortality and morbidity. We evaluated the data of 802 patients who were treated between January 2002 and June 2008 in Trakya University Medical Faculty Department of General Surgery, in Edirne. The male/female ratio was 511/291, the mean age was 54.4(14-89). Patients divided into two groups according to surgical technique, patients underwent laparoscopic cholecystectomy (Group 1) and patients underwent open cholecystectomy (Group 2). There were 483 patients in Group 1 and 319 patients in group 2.