Non arteritik ön iskemik optik nöropati ve glokomatöz optik nöropatide tanısal testlerin değerlendirilmesi
Comparison of the diagnostic tests in nonarteritic ischemic optic neuropathy and glaucomatous optic neuropathy
  1. Tez No: 203182
  2. Yazar: MESUT ERDURMUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM SÖYLEV BAJİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Nonarteritik ön iskemik optik nöropati (NÖİON) ileri yaşlardaki en sık ani, ağnsız ve geri dönüşümsüz görme kaybı nedenidir. Glokomatöz optik nöropatiden sonra ileri yaşlardaki en sık optik nöropati şeklidir. NÖİON tablosu optik sinirin ön kısmımn akut iskemisi sonucu oluşmaktadır. Bilinen çok sayıda risk faktörü olmasına rağmen bunlardan en çok bilinenleri diabetes mellitus ve hipertansiyondur.Primer açık açılı glokom (PAAG), en sık görülen glokom tipidir ve körlükle sonuçlanabilen önemli bir sağlık sorunudur. Erişkin yaşta başlayan kronik, ilerleyici, sinsi seyirli ön optik nöropati olup yüksek göz içi basıncı, glokoma spesifik optik disk ve görme alanı bulguları ve geniş ön kamara açısıyla karakterizedir. Glokomda gözlenen optik nöropati (GON), optik sinir çukurlaşması ve optik sinir atrofisini içerir.Görme kavramı, görme keskinliği, kontrast görme, renkli görme, görme alanı, karanlık adaptasyonu, binoküler görme, stereopsis gibi birçok kalitatif ve kantitatif özelliklere sahiptir. Normal görmeden sözedebilmek için bütün bu komponentlerin fizyolojik sınırlarda olması gerekir. Hem NÖİON hem de GON sadece morfolojik değişikliklerle değil aynı zamanda psikofizik değişikliklerle de ilişkilidir. Optik sinir hasarıyla birlikte renk algısı, kontrast algısı ve parlaklık hissi gibi optik sinirin değişik fonksiyonlarında bozukluklar ortaya çıkmaktadır.NÖİON'li 26 hasta, GON'li 26 hasta ve 38 sağlıklı bireye görme keskinliği, Ishihara renkli görme, RAPD, parlaklık hissi, F-M 100 hue testi, Vistech kontrast duyarlılık testi, Humprey görme alanı testleri uygulandı ve bu testlerin bu hasta gruplarında duyarlılıkları değerlendirildi. Aynca HRT II ile retina sinir lifi kalınlığı, disk alanı ve C/D oranı ölçümleri yapıldı. NÖİON grubunun sağlam olan diğer gözlerine de aynı testler uygulandı.Klinikte sıkça kullanılan bu testler; NÖİON ve GON'de tanısal açıdan oldukça güvenilir bilgiler vermektedir. Vistech kontrast duyarlılık testi, Farnsworth-Munsell 100 hue testi, RAPD, parlaklık hissi, görme keskinliği ve görme alanı ortalama sapma değerlerinin NÖİON grubunda yüksek duyarlılıkta oldukları tesbit edildi. GON grubunda ise Vistech kontrast duyarlılık testi, Farnsworth-Munsell 100 hue testi ve parlaklık hissinin yüksek duyarlılıkta olduğu saptandı. Kontrol grubu ile NÖİON grubunun sağlam gözleri arasında hiçbir testte anlamlı bir fark saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Nonarteritic anterior ischemic optic neuropathy (NAION) is. tlıe most common cause of acute, painless and irreversible vision loss in elderly. Following glaucomatous optic neuropatlıy, it is the most common optic neuropathy form in older adults. Acute ischemia of the anterior portion of the optic nerve causes NAION. Although there are many known risc factors, diabetes mellitus and hypertension are the most common ones.Primary open angle glaucoma (POAG) is the most common type of glaucoma and it is an important health problem that may result in blindness. It is an adult onset, chronic, progressive anterior optic neuropathy characterized by elevated intraocular pressure (IOP), specific optic disc and visual field findings and a deep anterior chamber. Optic neuropathy that seen in glaucoma comprise optic nerve cupping and optic nerve atrophy.The term of vision refers a lot of qualitative and quantitative features such as visual acuity, contrast and color vision, visual field, dark adaptation, binocularity and stereopsis. All these components must be in physiological range to state normal vision. NAION and GON are not only related with morphological changes but also psychophysical alterations. Defects on diverse functions of the optic nerve such as color vision, contrast sensitivity and brightness sense can be seen if the optic nerve have been damaged.26 patient with NAION, 26 patient with GON and 38 healthy person were included in the study to evaluate visual acuity, Ishihara color vision, RAPD, brightness sense, F-M 100 hue test, Vistech contrast sensitivity test, Humprey visual field test. Sensitivities of these tests were eva1uated for each group. Furthermore retina nerve fiber layer thickness, disc area and C/D ratio were measured with HRT II in all participants. All of these tests were also performed to healthy eyes of the NAION group.Our data suggest that valuable diagnostic information can be obtained from these ftequently used tests in NAION and GON. Vistech contrast sensitivity, Farnsworth-Munsell 100 hue test, RAPD, brightness sense, visual acuity and mean deviation were found to be sensitivite in the NAION group. Vistech contrast sensitivity, Farnsworth¬Munsell 100 hue test and brightness sense were found to be sensitiye in the GON group. No significant differences were detected within control group and healthy fellow eyes of NAION group.