Üniversite çağındaki ergenlerin cinsel bilgi, tutum ve davranışları
Knowledge, behavior and attitudes of adolescents at the age of licence education on sexuality
  1. Tez No: 203184
  2. Yazar: TOLGA YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMDİ NEZİH DAĞDEVİREN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Cinsellik adölesan çağının en önemli sağlık konularından biridir. Türkiye dini ve geleneksel toplumsal örüntüleri olan ve cinsellik açısından batılılaşmanın etkisinde de kalmış karışık bir yapıya sahiptir.Bu araştırmada, üniversite çağındaki ergenlerin cinsel bilgi, tutum ve davranışlarının belirlenerek, ergen sağlığı ile ilgili önerilerde bulunmamızı sağlayacak analizlerin yapılması amaçlanmıştır.Trakya Üniversitesi'nde 2001-2007 yılları arasında kayıt yaptıran öğrencilerden, 28.650 kişiye demografik özellikler, cinsellik ve aile planlamasıyla ilgili bilgi düzeylerini ve cinsel tutum ve davranışlarını sorgulayan bir anket formu uygulanmıştır.Araştırma sonucunda, ergenlerin %25,5 cinsel deneyime sahip olduğu (erkeklerin %46, kızların %2,8'i), cinsel ilişki oranlarının ilk yıllarda arttığı ve daha sonra düştüğü görülmüştür. Ergenlerin çoğunun, ilk cinsel ilişkilerini 17 yaş ve altında yaşadıkları görülmüştür ve çoklu cinsel partneri olanların yıllar geçtikçe arttığı saptanmıştır.Üniversite çağındaki ergenlerin, çoğunun hiçbir aile planlaması yöntemi bilmediği, diğer çoğunun bilgi almak için istekli olduğu, fakat bilgi isteme oranlarının her geçen sene azaldığı görülmüştür.Bu araştırma, üniversite çağındaki ergenlerin cinsel profillerini ortaya koymuştur. Özellikle erkekler, çoklu cinsel partner ve korunmasız cinsel ilişki açısından oldukça büyük bir risk altındadır. Yaş, mezun olunan lise, kayıt olunan bölüm ve cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunma yöntemlerini bilme durumuna göre bu risk değişmektedir.Bu bilgiler ışığında, ergenlerin cinsellik ve cinsel riskler konusunda bilgilendirilmeleri için bir eylem planının gerektiği anlaşılmaktadır. Bu araştırmanın birikimleri de kullanılarak, bütün ülkeyi temsil gücünde olan çok merkezli ve periyodik olarak yenilenen araştırmalar başlatılmalıdır. Bu şekilde ergenlerin sağlık riskleri ortaya konulabilir ve gerektiğinde zaman kaybetmeden harekete geçilebilir.
Özet (Çeviri)
Sexuality is one of the most important issue of adolescent health. Turkey is a complex society by being a religious and traditional country and on the other hand, sexuality under the influence of the trend of westernization.This study aimed to analyzing investigate the sexuality related knowledge, behavior and attitudes of adolescents at the age of university education to recommending suggestions about adolescent health.A questionaire was applied to 28.650 students registering to Trakya University between 2001 and 2007. Questions were asked on demographic features, knowledge on sexuality and family planning and attitudes and behaviors related with sexuality.The study revealed a 25,5% sexual intercourse experience among the participants (males 46%, females 2,8%) which increased during the first years and decreased thereafter. Majority of the adolescents had their sexual experience at the age of 17 or below and the percentage of adolescents with multiple sexual partners increased with time.Almost all participants were willing to learn, though most of them didn?t know any family planning methods. Willing to learn decreasing by the years.This study demonstrates the current sexual profiles of adolescents at the age of licence education. Especially boys are prone to significant risk due to multiple partners and sexual intercours without protection. This risk change with age, type of high school graduated, type of licence program applying and knowledge about protection of sexual diseases.Our findings reveals that an action plan is needed to consult adolescents about sexuality and its risks. New multi centered periodic studies that are paralel to our study and representing the whole country should be initiated. Then the risky health behaviours of adolescents can be revealed and intervened when needed.