Akciğer kitlelerinin görüntülenmesinde düşük doz bilgisayarli tomografinin rolü
The role of low dose computed tomography in screening of pulmonary masses
- Tez No: 203193
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Akciğer kanseri tanısı ile takip edilen hastalarda, kısa zaman aralığı ile toraks bilgisayarlı tomografi tetkiklerinin tekrarlanması gerekmektedir ve bu durum ciddi oranda yüksek dozda iyonizan radyasyon yüklenmesine neden olmaktadır. Bu nedenle bu hasta grubunda, düşük doz bilgisayarlı tomografi tekniği ile radyoloğun önemli klinik bulguları atlamayacağı yeterlilikte görüntü kalitesine sahip imajlar elde edilmesi önem kazanmaktadır.Biz bu çalışmamızda, primer akciğer kanseri veya akciğer metastazı bulunan primer akciğer dışı malignite tanısı bulunan takip hastalarında, düşük ve standart doz tekniği ile elde ettiğimiz toplam 150 görüntüyü inceledik. Rutin toraks bilgisayarlı tomografi tetkiki sırasında gözlenen akciğer lezyonlarına yönelik, düşük doz bilgisayarlı tomografi tekniği ile aynı kesit düzeyinden, düşük miliamper saniye değerlerinde (60, 80, 100, 130) birer tek kesit aldık. Her iki teknik arasında, akciğer kitlelerinde ve mediastinal lenf nodlarında görüntü kalitesi ve tanısal yeterlilik açısından farklılık olup olmadığını göstermeyi amaçladık.Çalışma kapsamına, akciğer kanseri tanısı almış olan, 2'si kadın, 28'i erkek olmak üzere 30 hasta dahil edildi. Görüntüler, General Electric Hi Speed NX/i sys 8.10 dual detektörlü bilgisayarlı tomografi cihazı ile elde edildi.Görüntülerin her birinde akciğer kitleleri; boyut, perilezyoner konsolidasyon varlığı, lezyonların kontur özellikleri, spikülasyon varlığı ve mediastinal lenf nodlarının saptanmasında görüntü kalitesinin yeterliliği açısından değerlendirildi. Yukarıdaki tüm kriterler iki radyolog tarafından değerlendirildiğinde, düşük doz bilgisayarlı tomografi protokolü ile elde edilen görüntüler yeterli kalitede bulundu ve standart doz tekniği ile istatistiksel farklılık saptanmadı.
Özet (Çeviri)
For routine follow-up of lung cancer patients, repetitive thorax computed tomography examinations have to be performed often in short intervals and this is associated with a relatively high level of ionizing radiation. For this reason, it has been important in follow-up patients, providing sufficient image quality without causing the radiologist to miss important clinical findings with low dose computed tomography technique.In this study, we evaluated total 150 images scanned with low and standard dose computed tomography teqniques in follow-up patients with primary lung and extrapulmonary primary tumors. The patients with pulmonary mass lesions, detected at routine thorax computed tomography, underwent a low-dose computed tomography and additional images were scanned with reduced tube currents of 60, 80, 100, 130 mAs, at the same anatomic levels. Our conclusion was invastigating the diagnostic accuracy and image quality of low-dose computed tomography for the evaluating of pulmonary masses and mediastinal lymph nodes compared with that of standard-dose computed tomography in the same patient population.The study included 30 patients (2 women and 28 men) with pulmonary malignant tumors. The examination was performed on two-channel multi detector computed tomography scanner (General Electric Hi Speed NX/i sys 8.10).The image quality of the each images were evaluated with the criterias including the lesion size, perilesional consolidation, spiculations, mediastinal lymph nodes. As all of the criterias above were evaluated by two radiologists, the low-dose computed tomography protocol used in this study provided images of adequate quality and there was no statistical difference between low and standard-dose computed tomography teqnique.