Akciğer kitlelerinde bilgisayarlı tomografi rehberliğinde transtorasik ince iğne ve core biyopsi yöntemi; Teknik, komplikasyonlar ve multidisipliner uyum
Computed tomography guided transthoracic fine needle aspiration biopsy and core biopsy method in lung cancers; Technique, complications and multidisciplinary concordance
  1. Tez No: 501720
  2. Yazar: EMİN ALBAYRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKKI MUAMMER KARAKAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET Amaç: Çalışmanın amacı akciğer kitlelerinin benign malign ayrımında patolojik tanı ile Toraks BT yorumları ve PET BT' de ölçülen SUVmax değerleri arasındaki uyumun analizi, perkütan transtorasik biyopsi işleminde kullanılan tekniğin açıklanması ve işlemin komplikasyonları hakkında bilgi verilmesidir. Gereç ve Yöntem: Kliniğimizde perkütan transtorasik biyopsi işlemi yapılan 163 hastanın verileri değerlendirildi. Hastaların Toraks BT ve PET BT imajları kullanılarak kitle lokalizasyonu, kitle boyutları, kitle plevra mesafesi, plevraya temas boyutu, cilt kitle mesafesi, SUVmax değerleri kaydedildi. Ayrıca hastanın demografik bilgileri, sigara içip içmediği, içiyorsa ne kadar paket yıl içtiği, biyopsi işlemi için hastaya verilen pozisyon, biyopsi işleminin süresi, biyopsi işlemi sonrası gözlem süresi, işlem sırasında ve sonrasında gelişen komplikasyonlar ve alınan doku örneğinin patolojik tanısı kaydedildi. Tanımlayıcı analizler sunulurken ortalama, standart sapma, ortanca, minimum ve maksimum değerler kullanıldı. Uyum, Kappa Testi ile incelendi. Ayrıca SUVmax eşik değeri saptamak için ROC analizi uygulandı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen hastaların 138' i erkek (%84,66), 25' i ise kadın (%15,34) dır ve hastaların yaş ortalaması 63,91±10,39' dur. Kitlelerin aksiyal kesitte ölçülebilen en büyük boyutlarının ortalaması 51,21±48,76 mm' dir. 160 hastaya core biyopsi, diğer 3 hastaya ise ince iğne aspirasyon biyopsisi işlemi uygulandı. Biyopsi işlem süresi ortalama 13:41±1:27 (dk:sn) dir. Hastaların 12' sinde (%7,36) parankimal hemoraji, 19' unda (%11,65) pnömotoraks, 6' sında (%3,68) hem parankimal hemoraji hem de pnömotoraks gelişti. Toplam parankimal hemoraji sayısı 18 (%11,04), toplam pnömotoraks sayısı 25 (%15,34) ve toplam komplikasyon sayısı ise 37 (%22,69) dir. Biyopsi yapılan kitlelerin 115' i malign (%70,55), 48' i ise benign (%29,45) dir. PET BT' de ölçülen SUVmax değerlerine göre kitlelerin 157' si malign (%96,32), 6' sı (%3,68) benign ve Toraks BT yorumlarına göre ise 129' u (%79,14) malign, 34' ü (%20,86) benign tanısı almıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective: The purpose of this study was to analysis of compatibility between the pathological diagnosis, SUVmax measured by PET CT and Thorax CT results in terms of benign and malignant differentiation of lung masses, explanation of the percutaneous transthoracic CT guided biopsy technique and providing information about the complications. Materials and Method: The data of 163 patients have been analyzed. The mass localization, mass size, pleura distance of the mass, pleura contact size, skin mass distance, the SUV max values of the mass were recorded. Additionally, the demographic information of the patients, whether they smoke or not, how many pack years if they do, the position given to the patient for biopsy, the duration of the biopsy, the duration of the observation after the biopsy, complications and pathological diagnosis of the tissue sample were recorded as well. Mean, standard deviation, median, minimum and maximum values were used while descriptive analyzes were presented. The compatibility was investigated via the Kappa Test. In addition, the ROC analysis was conducted to determine the SUVmax cut off value. Results: 138 of the patients included in the study were male (%84,66) and 25 female (%15,34). The average age of the patients was 63,91±10,39. The average of the largest dimensions of the masses was 51,21±48,76 mm. Core biopsies were performed in 160 patients and fine needle aspiration biopsy was performed on 3 other patients. The average duration of the processing time of biopsy was 13:41±1:27 (min:sec). Parenchymal haemorrhage developed in 12 patients (%7,36), pneumothorax in 19 patients (%11,65) and both parenchymal hemorrhage and pneumothorax in 6 patients (%3,68). The total number of parenchymal hemorrhage was 18 (%11,04), while the total number of pneumothorax was 25 (%15,34) and the total number of complications was 37 (%22,69). Of the masses on which biospy was performed, 115 were malignant (%70,55), while 48 were benign (%29,45). According to the SUVmax measured by PET CT, the diagnoses were as follows; 157 were malignant (%96,32) and 6 were benign (%3,68) while according to the Thorax CT results 129 were malignant (79,14%) and 34 were benign (%20,86).