Samsun ili Yatılı İlköğretim Bölge Okulu (YİBO) öğrencilerinin spor yapma alışkanlıkları ve şiddete uğrama durumlarının değerlendirilmesi
The evaulation of sports habits and being exposed to violence for students who attend to boarding school (YİBO) in Samsun
- Tez No: 203202
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERKUT TUTKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışma, 2007?2008 eğitim öğretim yılında Samsun Bölgesi, yatılı ilköğretim bölge okulu (YİBO) öğrencilerinin (n=843) bazı sosyodemografik özellikleri, spor yap-ma alışkanlıkları ve şiddete maruz kalma durumlarını saptamak amacıyla yapılmıştır.Samsun ilinde eğitim veren 18 YİBO'da öğrenim gören toplam 4018 öğrenciden tabakalı örnekleme yöntemiyle seçilen 5 YİBO'daki 843 (%20,98) öğrenci araştırmaya katılmıştır.Katılımcıların cinsiyetini, öğrenim gördüğü sınıfı, pansiyonlu okulda öğrenim gören kardeşi olup olmadığını; anne-babanın medeni durumunu, mesleğini, öğrenim durumunu; katılımcıların ailesinin sosyoekonomik durumunu içeren sosyodemografik özelliklerini, herhangi bir kulüpte oynama durumunu, branşını, spor yapma sıklığını, ders dışı egzersizlere katılımlarını içeren spor yapma durumlarını; ders dışı egzersize katılmayanların katılmama nedenlerini; tatillerde ve pansiyonda kaldıkları hafta sonları yaptıkları etkinliklerini; şiddete maruz kalma durumlarını belirlemeye yönelik gözlem altında anket uygulanmıştır.Veriler, Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Tıp Fakültesi, Halk Sağlığı Anabilim Dalında, SPSS versiyon 10.0 ile değerlendirilmiştir. Ortalamalar ortanca (minimum-maksimum) ve aritmetik ortalama ? standart hata (SEM) olarak verilmiştir. İstatistiksel analiz yöntemi olarak Ki-kare testi ve Fisher'in kesin testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to determine some socio-demographic characteristics, sports habits and suffering from being exposed to violence of the students of YİBO (Boarding School) (n=843) in Samsun, in 2007-2008 academic year.In total there are 4018 students studying in 18 regional boarding primary education schools in Samsun and 843 students in 5 regional boarding primary education schools selected by stratified sampling method have been involved in this research.The questionnaire was done to determine exposed to violence under observation and sex, class level, presence of brothers/sisters in regional boarding primary education school, their parents marital situation, jobs and education levels, socio-demographic chracteristics which include socioeconomic situations of their families, whether they play in any club or not, their branches, frequency of sporting, doing sports situations which include their participation of out of lesson exercises, the reasons of why some students don?t participate in the out of exercises, weekend activities when they stay at the pension and at holidays were recorded.Obtained data had been evaluated with the version of SPSS 10.0. The averages is given middle sized (minimum-maximum) and arhythmetic average and the standard error is given (SEM). Chi-square test and Fisher?s definite test was used for the statistical analyze method. The statistical relation level is p0.05).